Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Rahvancıoğlu’ndan Protokolle Mücadeleye İlişkin Değerlendirme: “Özel Sektör Emekçisine El Uzatılarak, Mücadele Daha Güçlü Kılınabilir”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu bugün katıldığı bir TV programında kktc ile TC hükümetleri arasında imzalanan Mali Protokole ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Erhürman Protokolü Türkiye ile Birlikte Hazırlamıştı”

Rahvancıoğlu, program suncusunun, Bazı kesimlerin protokol için “Bu siyasi bir dayatmadır” açıklamasını hatırlatıp “Sizce de bir dayatma var mıdır?” sorusuna karşılık olarak şunları söyledi:

“Dayatmanın olduğu hem doğru hem de yanıştır.  CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman “Büyük ölçüde bizim yaptığımız çalışmadan oluşuyor” demişti. Eğer büyük ölçüde bizim yaptığımız çalışmadam oluşuyorsa, kim dayatmış bunu? Öncelikle bunu sormak lazım. Evet,  bir yandan da dayatma olduğu doğrudur. Zaten Tufan Bey de Türkiye ile iş birliği içerisinde hazırlamıştı bu protokolü. Bu dayatmanın Türkiye’den gelmiş olduğu bu anlamda doğrudur. Ruhi Su’nun şiirinde ağacın baltaya dediği gibi, “Sen beni kesemezdin ama ne yapayım sapın benden”. Bizde de böyle bir durum var. Ağaç kesiliyorsa sap bizden. Bizi kesen baltanın sapı olanların bu mücadeleden ayrıştırılması lazım.”

“Mücadele Örülürken Bizi Kesen Baltanın Sapı Ayrıştırılmalı”

Rahvancıoğlu sözlerinin devamında bizi kesen baltanın sapı olanların hükümet koltuklarına gelebilmek, makam sahibi olabilmek veya cumhurbaşkanlığı adaylığı için belirli iş birlikleri geliştirdiklerini vurguladı. Bu gibilerin halkın öz değerleriyle ilgili bağlarını kaybettiklerini de ifade ederek, muhalefetteyken halkın kulağına hoş gelen şeyler söylediklerini ancak koltuklara gelince kendi bildiklerini yaptıklarının da altını çizdi.  Bu anlamda mücadele örülürken Sendikal Platform’un sık eleyip ince dokuması gerektiğinin de önemini vurguladı.

“Özel Sektör Emekçisine El Uzatılarak Mücadele Daha Güçlü Kılınabilir”

Ayrıca bu mücadelenin daha güçlü verilebilmesi için Sendikal Platform’un halkın büyük bir kesimini oluşturan özel sektör emekçisine de elini uzatması gerekliliğine vurgu yapan Rahvancıoğlu, Bağımsızlık Yolu’nun kaybedilecek dahi olsa bu mücadeleye destek vereceğini ancak destek verirken de yanlışlarını ifade etmekten geri durmayacağını söyledi.