Bağımsızlık Yolu: “Hükümet Vicdani Redde Yönelik Adım Atmalıdır”

Bağımsızlık Yolu vicdani ret hakkına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.  Bugün yargı önüne çıkacak olan vicdani retçi  Halil Karapaşaoğlu’nun hapis cezası ile yüzleşmek zorunda kalabileceği biliniyor.

Bağımsızlık Yolu’nun yaptığı açıklamada vicdani ret hakkının tanınmasının hükümete olan 4 partinin de vaatleri arasında ve ayrıca hükümet programında olduğu vurgulanırken, hükümetin derhal adım atamsı gerektiği vurgulandı.

Açıklama şöyle:

Vicdani Ret Hakkının tanınması hem hükümeti oluşturan dört partinin de seçim vaatleri arasında yazmakta, hem de hükümet programında olmasına rağmen bugün Vicdani Reddini açıklamış bir genç bir kez daha hapis cezası ile yüzleşme tehdidi altındadır.
Vicdani Ret Hakkı bugün pek çok ülkede tanınmış bir haktır. Ada yarımızda gençlerimiz silah altına girip girmeyeceğini seçme hakkına sahip olmalıdır.
Emekten yana adımları atmayan, faşistleri hapisten çıkarmayı görev edinen, güvenlik paranoyasından beslenip polis devletini güçlendiren mevcut hükümet Vicdani Ret Hakkı gibi pek çok liberal demokrasinin dahi tanıdığı, anayasa mahkememizin onay verdiği bir hakka yönelik dahi bir adım atmayıp gençlerimizi hapse gönderecekse UBP ve YDP’den bir adım dahi ileri olmadığını tescillemiş olacaktır. Hükümet Vicdani Redde yönelik anlamlı bir adımı daha fazla mağduriyet yaratmadan hemen atmalıdır. 

48 Paylaşımlar