Bağımsızlık Yolu Kent ve Trafik Komitesi, Trafik Canavarının Adını Açıkladı: DEVLET

Bağımsızlık Yolu Kent ve Trafik Komitesi yaptığı açıklamada; trafik kazalarında yaşanan can kayıplarının asıl sorumlusunun; bariyer yapmayan, toplu taşımacılığı geliştirmeyen ve düzgün bir trafik eğitimi vermeyen devlet olduğunu ifade etti.

Komitenin açıklaması şöyle:

“Bariyer yok!

Aydınlatma yok!

Yol kotları hatalı!

Uyarı levhası yok!

Eğitim yok!

Toplu taşıma yok!

Planlama yok!

Ülkemizde trafik sorunları saymakla bitmiyor, yollar tehlike saçıyor ve malesef bunun bedelini insanımız yollarda can vererek ödüyor.

Trafikte bu kadar sorunun olduğu yerde yaşananlar ‘kaza’ diye nitelendirilemez.

Yaşananlar kaza değil ihmaldir, cinayettir!

Tüm uyarılara rağmen yolların güvenliğinin artırılması adına hiç bir adım atılmıyor.

Benzer şekilde yaşanan olaylara rağmen orta refüjlere bariyer yapılmıyor.

Hiçbir alanda siyasetinin merkezinde insan olmayan, halka güvenli ulaşımı sağlamayan devlet, trafikte kaybettiğimiz canların sorumlusudur.

Ana akım medya ise yaşanan tüm olaylarda ‘aşırı sürat ve dikkatsizlik’, ‘trafik canavarı yine can aldı’ gibi topluma ezberlettiği sloganları tekrar ederek devlete kalkan oluyor.

Biliyoruz ki dün trafikte hayatını kaybeden Akan Gürkan, dağ yolunda hayatını kaybeden öğrencilerimiz, Mağusa’da hayatını kaybeden Doğa bebek, Türkeli kavşağında hayatını kaybeden akademisyenlerimiz ve bugüne kadar kaybettiklerimiz bir kazanın kurbanı değil ihmalin ve sorumsuzluğun kurbanıdırlar ve biliyoruz ki halka yol güvenliğini sağlamayan trafik canavarı değil devletin ta kendisidir.

Bağımsızlık Yolu Kent ve Trafik Komitesi (a)
Ulutan Denizer

53 Paylaşımlar