Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü, İş Cinayetleri Nedeniyle, Çalışma Bakanı Zeki Çeler’i Siyah Çelenkle Protesto Etti

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü, dün Lefkoşa’da yaşanan iş cinayeti münasebetiyle bugün saat 13.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde, bir basın açıklaması okudu ve bakanlık binasına siyah çelenk bırakarak protesto eylemi gerçekleştirdi.

Haziran’da 3 İş Cinayeti

Basın açıklamasını Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütü adına okuyan Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Mustafa Keleşzade, içinde bulunulan Haziran ayında üçüncü iş cinayetinin gerçekleştiğini vurguladı.

Denetim Derken Müfettiş İstihdamı Yok

Keleşzade, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in, koltuğa oturduğundan beridir denetimin önemine vurgu yapmakta olduğunu ve soruna denetim yoluyla çözüm getireceği algısı yarattığının da altını çizerken, ancak bunu gerçekleştirecek tek bir müfettiş istihdamının yapılmadığını da belirtti.

Bakan, Teşvik Yöntemi İle Sorunu Çözeceği Yanlış Algısını Yaratıyor

Ayrıca bildiride, “Bakan Zeki Çeler, geçtiğimiz dönemde çalışma yaşamında özdenetim sağlayacak kesin çözüm olan Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması Yasasını örgütümüz ile birlikte meclise sunan milletvekilidir. Ancak bakan olduktan sonra, “yasakçı zihniyete karşı olduğu” yönünde basın açıklamaları yapmış ve kamusal kaynakların sermayeye rüşvet olarak verilmesi demek olan teşvik yöntemi ile sendikalaşma sorununu çözeceği yanlış algısı ile kamuoyunu oyalamayı tercih etmiştir. “ denildi.

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

“Dün 18 yaşındaki bir emekçi Kofalı İnşaat Şirketi’ne ait bir inşaatın üçüncü katından düşerek hayatını kaybetti. 16 Haziran’da İsmail Kızıldemir Bafra’da ve 20 Haziran’da ise Umut Gürcüoğlu Mağusa’da çalışırken hayatlarını kaybetmişlerdi. Böylece içinde bulunduğumuz Haziran ayındaki üçüncü iş cinayeti gerçekleşmiş oldu.

Bugün burada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önünde buluşmamızın sebebi bakanlığın konu ile ilgili birincil sorumluluğuna vurgu yapmaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, koltuğa oturduğundan beridir denetimin önemine vurgu yapmakta ve soruna denetim yoluyla çözüm getireceği algısı yaratmaktadır. Ancak daha iki gün önce Çalışma Dairesi’nde uyarı grevi gerçekleştiren KTAMS, personel yetersizliğine ve personel yetersizliğinin giderilmesi için Bakanlık tarafından hiçbir girişimde bulunulmadığına vurgu yapmıştır. Bakan göreve geldiğinden beri mevcut personeli kullanarak denetim üzerinden pek çok defa şov yaparken, tek bir müfettiş istihdam etmemiştir. Daha da önemlisi bakan Zeki Çeler, geçtiğimiz dönemde çalışma yaşamında özdenetim sağlayacak kesin çözüm olan Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanması Yasasını örgütümüz ile birlikte meclise sunan milletvekilidir. Ancak bakan olduktan sonra, “yasakçı zihniyete karşı olduğu” yönünde basın açıklamaları yapmış ve kamusal kaynakların sermayeye rüşvet olarak verilmesi demek olan teşvik yöntemi ile sendikalaşma sorununu çözeceği yanlış algısı ile kamuoyunu oyalamayı tercih etmiştir.

Özel sektör çalışanlarının sorunlarını sahiplenmiş gibi yapan bir siyasetçinin bakan olduktan sonra, özel sektöre sendika için, Sendikasız Çalıştırılmanın Yasaklanmaso için elinde tuttuğu mevkide somut bir girişim yapmaması kabul edilemezdir. Değerli basın emekçileri, dün 18 yaşında gencecik bir emekçi, Yavuz Bay inşaattan düştü ve iş cinayeti sonucu hayatını kaybetti. İş cinayetlerinin önlenmesinin tek ve kesin çözümü emekçilerin sendikal örgütlülüğü ile işçi sağlığı ve güvenliğinin bizzat emekçiler tarafından sağlanmasıdır. Bu cinayetin de bundan önceki cinayetlerin de sorumluluğu, sermaye daha fazla kar etsin diye cinayete uygun koşul yaratan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın omuzlarındadır.”

26 Paylaşımlar