Bağımsızlık Yolu Omorfo: “Hayvancı Bu Milletin Dilencisi Mi?: Hayvancılıkta Kooperatifleşme Gereklidir”

Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Örgütü hayvancıların yaşamış olduğu sıkıntılara dikkat çeken bir bildiri yayınlayarak, kooperatifleşmenin sorunların çözümü olabileceğini belirtti.

Bağımsızlık Yolu üyesi Hayrettin Seheroğlu tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Bu yıl yine yaşanan kuraklık ile birlikte yeterli ürün üretemeyip dışarıdan yüksek fiyata satın almak zorunda kalan ve bunlar yetmezmiş gibi yeme, mazota, elektriğe, hayvancının temel girdilerine gelen zamlar ve ana gelir kaynaklarından biri olan süte yetersiz yapılan artış hayvancılığı batırma noktasına getirmiştir.

Uygulanan neoliberal politikalarla küçük üreticiler batma noktasına gelmiş ve hayvancılık tekelleşme yönünde ilerlemektedir. Hükümetin sözde ara buluculuk yapmayı ve imalatçıların, sermayenin yanında saf tutmayı bir an önce bırakıp hayvancıların sorunlarına çözüm olacak sürdürülebilir politikalar üretmelidir.

Üreticinin bu girdi fiyatları ile üretimi sürdürmesi oldukça zordur. Bu girdi fiyatları yetmezmiş gibi üreticiden ucuza alınıp tüketiciye pahalıya satılan bu sistemde ne üretici ne de tüketici ayakta kalamaz.

Eylemde oluşturulan dayanışma ve örgütlülük sağlamlaştırılarak devamı sağlanıp hayvancıların bir an önce kooperatifleşmesi gerekmektedir. Kooperatifleşerek girdi maliyetlerini düşürmek, ürünleri emeklerinin karşılığı fiyattan satmak, kendi ürünlerini kendileri işlemek ve piyasada fiyatları belirleyen konumuna gelmek mümkündür. Kooperatifleşme sayesinde üretici hak ettiği geliri elde edip tüketiciye daha ucuzdan daha kaliteli ürün sağlar. Dünyada da kooperatifleşmenin örnekleri vardır. Neoliberal politikalar karşısında ayakta kalmanın çaresi örgütlenme, kooperatifleşmedir.

Özel sektörde sendikalaşma ne kadar gerekliyse hayvancılıkta kooperatifleşme o kadar gereklidir. Örgütlü emeğin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Hayvancılığın bu kadar öneme sahip olduğu ülkemizde batma noktasına getirilmesinin karşısında, tüm emekçilerin yanındayız.”

17 Paylaşımlar