Bağımsızlık Yolu Örgütlenme Sekreteri Keleşzade: “EVKAF’ın “Maraş Vakıf Malıdır” Propagandası İsraf ve Yersiz!”

Bağımsızlık Yolu Örgütlenme Sekreteri Mustafa Keleşzade, EVKAF’ın “Maraş Vakıf Malıdır” temalı propaganda faaliyetlerini sosyal medya hesabından eleştirdi.

Keleşzade, EVKAF’ın halkın değeri olduğunu, kimsenin siyasi operasyon kaynağı olmadığını belirtti. Kıbrıs’ın her yerinde “Maraş Vakıf Malıdır” şeklinde pankart, afiş ve bilbord ile sosyal medya reklamlarının görüldüğünü kaydeden Kelezade, bu propaganda faaliyetlerine  EVKAF’ın hatırı sayılır bir kaynak ayırdığını söyledi.

Ayrıca Kıbrıslı Türklere propaganda yapmanın bir anlamı olmadığını da ifade eden Keleşzade, “Kıbrıslı Türkler’in tamamı Maraş’ın vakıf malı olduğuna ikna olsa, Maraş vakıf malı mı olmuş olacak?” sorusunu yöneltti.

Keleşzade, propagandanın amacının Kapalı Maraş konusunda bir süreç örmek istenmesiyse, bunun bir israf olduğunun; iki devletlilik tezine zemin oluşturup milliyetçi bir histeri yaratmaksa ise bunun EVKAF’ın görevi olmadığının altını çizdi.

Öte yandan şu anda EVKAF’a ve İbrahim Benter’e feveran eden bazı CTP’lileri de eleştiren Keleşzade, “Bundan daha bir sene öncesine kadar EVKAF Genel Müdürünü atama yetkisini elinde tutan Başbakanlık sizde değil miydi? O dönem biz ‘EVKAF yönetiminin başına Kıbrıslı Türklerin iradesini yansıtan bir atama yapılmalıdır’ derken, ‘ama Benter çok entellektüel, işini iyi yapan bir adam’ diyen siz değil miydiniz? Şimdi EVKAF dini gericiliği, Türkiye’deki belli siyasi yapılara desteği örgütlemek dışında, bir de milliyetçiliğe bulaşınca, ki bunu da diğerleri gibi gayet ‘iyi’ ve ‘entellektüel’ bir şekilde yapınca size neden dokundu? Muhalefete düştüğünüzden olabilir mi!” ifadelerine yer verdi.

Açıklama şöyle:

EVKAF halkın değeridir, kimsenin siyasi operasyon kaynağı değil!
Kıbrıs’ın neresine baksan aynı pankartı, afişi veya bilbordu görüyorsun: “Maraş vakıf malıdır”. Sosyal medyaya bakıyorsun sponsorlu çıkıyor karşına:” Maraş vakıf malıdır” diye, hem de her gün. Sadece görsel de değil, videolar, grafik anlatılar…

Gerçekten merak ediyorum, bu propaganda faaliyetine ne kadar para harcanıyor? Salt sosyal medya görsellerinin sponsorlanmasına aylık binlerce lira kaynak ayrıldığını söyleyebilirim. Her bir pankartın da yüzlere lira olduğunu, her bir bilbordun da günlük ücretlendirme ile daha da fazlası bir maliyeti olduğunu. Kampanya organizatörlerinin de hatırı sayılır bir para aldığını da düşünebiliriz. Hepsini alt alta koyduğumuzda karşımızda belki de 100 binlerce liralık masrafla bir propaganda süreci buluyoruz.

Peki güzel kardeşim, sen bunları yapıyorsun da, bu propagandayı gören Kıbrıslı Türkler’in tamamı Maraş’ın vakıf malı olduğuna ikna olsa, Maraş vakıf malı mı olmuş olacak? Hayır!

Bu iddianın bir zemini olsaydı dahi, ki gördüğüm yok, bu mesele hukuki bir mesele. Sen neden propaganda yapıyorsun, daha da ötesi Kıbrıslı Türklere yönelik propaganda yapıyorsun?
Tam da Kıbrıs’ın kuzeyinde iki devletlilik tezi yaratılmaya, toplumlar arası milliyetçi histeri oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde… Neden EVKAF böylesi bir süreci başlatıyor!

Eğer amaç Maraş ile ilgili bir süreci örmekse, bu yapılan harcamaların sürece hiç bir katkısı olmayacak harcamalardır, yani “israftır”!

Ha amaç eğer bu iki devletlilik tezine zemin oluşturmak, milliyetçi bir histeri yaratmaksa bu EVKAF’ın görevi midir!
Kıbrıslı Türklerin veya kendi tanımlarıyla “insanlığın ortak değeri” olan EVKAF’ın görevi belli bir zümrenin siyasi operasyonuna kaynak olmak mıdır! EVKAF kim oluyor da benim paramla, bana karşı propaganda örüyor!

Son olarak da bazı CTP’lilerin şu anda EVKAF’a ve İbrahim Benter’e feveran etmekte olduğu görülüyor. Yahu, bundan daha bir sene öncesine kadar EVKAF Genel Müdürünü atama yetkisini elinde tutan Başbakanlık sizde değil miydi? O dönem biz ‘EVKAF yönetiminin başına Kıbrıslı Türklerin iradesini yansıtan bir atama yapılmalıdır’ derken, ‘ama Benter çok entellektüel, işini iyi yapan bir adam’ diyen siz değil miydiniz? Şimdi EVKAF dini gericiliği, Türkiye’deki belli siyasi yapılara desteği örgütlemek dışında, bir de milliyetçiliğe bulaşınca, ki bunu da diğerleri gibi gayet ‘iyi’ ve ‘entellektüel’ bir şekilde yapınca size neden dokundu? Muhalefete düştüğünüzden olabilir mi!

 

 

 

 

65 Paylaşımlar