Bağımsızlık Yolu: Pandemi Döneminde Özel Sektör Emekçilerinin Uğratıldıkları Hak Kaybı Giderilecek

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklamada, “29 Haziran 2020 tarihinde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen Yasa Gücünde Kararname ile hükümet bu tutumundan geri adım attı. Yayınlanan Yasa Gücünde Kararname ile artık covid 19 nedeniyle kapalı olan işyerlerinde çalışan emekçilerin, çalışamadıkları süreler prim günleri hesaplanırken çalışılmış gibi sayılacak. Böylece başta emeklilik hesapları olmak üzere emekçilerin sigortalar üzerindeki hak kaybı giderilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Hükümet tarafından özel sektör emekçilerinin Covid 19 sürecinde çalışmadıkları günlerin gasp edilmesine yönelik protestomuz sonuç verdi. Partimiz özel sektör emekçilerinin 15 Mart tarihli olarak işten durdurulduğuna ve en az 49 prim günü hak kaybına uğratıldığına ilişkin 23 Haziran tarihinde bir duyuru yayınlamıştı. Buna göre özel sektör çalışanları hükümet tarafından; emeklilik, yaşlılık, malüllük, işsizlik, doğum vb konularda kimi sektörlerde 49, kimi sektörlerde 79 güne varan hak kayıplarına uğratılıyordu.

Partimiz 23 Haziran’dan bu yana yaratılan mağduriyetin kamuoyunun gündemine gelmesi adına yayın organlarımız ve sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile yoğun çaba sarf etmiş, ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde bir basın açıklaması ile konunun sonuna kadar takipçisi olacağını deklere ederek, bakanlığa bilgi edinme başvurusunda bulunmuştu.

29 Haziran 2020 tarihinde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen Yasa Gücünde Kararname ile hükümet bu tutumundan geri adım attı. Yayınlanan Yasa Gücünde Kararname ile artık covid 19 nedeniyle kapalı olan işyerlerinde çalışan emekçilerin, çalışamadıkları süreler prim günleri hesaplanırken çalışılmış gibi sayılacak. Böylece başta emeklilik hesapları olmak üzere emekçilerin sigortalar üzerindeki hak kaybı giderilecektir.

Sigortalar üzerindeki hak gaspının durdurulması Parti’mizin konuyu gündeme getirmesi ile başlamışsa da, sosyal medya üzerinden geniş emekçilerin kitlelerinin tek ses bizlerle konuyu yükseltmesi olmasa mümkün olamayacaktı. Emekçiye yönelik pandemi dönemi gaspları farklı alanlarda devam etmektedir. Parti’mize emekçiye yönelik son haksızlık ve adaletsizlik bitene kadar mücadeleyi sürdürecektir. Bu daha başlangıç mücadeleye devam.
#BuDahaBaşlangıç
#MücadeleyeDevam
#BağımsızlıkYolu

29 Paylaşımlar