Bağımsızlık Yolu: “Pezevenk Devlet İstemiyoruz”

Mormenekşe bölgesindeki “bir gece kulübünde” çalışan 36 yaşındaki Natalia Stsiapanava’nın dün akşamüzeri kulüp içerisinde 2 metre yükseklikteki merdivenlerden beton zemine düşüp başından yaralanması ile ilgili açıklama yapan Bağımsızlık Yolu, yaralanan, dayak yiyen, ölen seks işçileriyle ilgili geçmişte hiçbir pezevengin ceza almadığına dikkat çekti. Bu durumda devletten ve polisinden adil soruşturma ve cezalandırma görevini yerine getirmesi beklentisinde olmadıklarını açıklayan Bağımsızlık Yolu, devletin gece kulüplerindeki kölelik düzeninde işbirlikçi ve suç ortağı olduğunu vurguladı.

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklama şöyle;

“Mormenekşe bölgesindeki “bir gece kulübünde” çalışan 36 yaşındaki Natalia Stsiapanava’nın dün akşamüzeri kulüp içerisinde 2 metre yükseklikteki merdivenlerden beton zemine düşüp başından yaralandığı ve şu anda ağır yaralı olarak Yakın Doğu özel hastanesinde yoğun bakımda tutulduğu bilgisi basına yansımıştır.

İlgili gece kulübünün Mormenekşe-Mutluyaka anayolundaki “Antik” gece kulübü olduğu ve pezevenkleri tarafından polise kadının tansiyondan dolayı düştüğü bilgisi verildiğini, şu anda bilincinin kapalı olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Yaralanan, dayak yiyen, ölen seks işçileriyle ilgili geçmişte hiçbir pezevengin ceza almamış olduğu gibi, yine ne devletten ne polisinden adil soruşturma ve cezalandırma görevini yerine getirmesi beklentimiz var. Çünkü biliyor ve yineliyoruz ki devlet gece kulüplerindeki kölelik düzeninde işbirlikçi ve suç ortağıdır. Devlet seks köleliğine göz yummakta, yeri geldiğinde devlet hastanesinde kilit altında tutmak dahil işbirliği yapmakta, vergi ve lisans ücretleri altında seks işçiliğinden para kazanmaktadır. Gece kulüplerindeki seks kölelerinin çalıştırılma koşulları denetlenmemektedir. Mevcut yetersiz yasadaki hakları (8 saat çalışma, hafta sonu izni, gece kulübünde konaklamama, dışarı çıkabilme gibi) ve uluslararası sözleşmelerden gelen hakları (zorla borçlandırılmama, alıkonulmama, kötü muameleye maruz kalmama gibi) devlet tarafından korunmamaktadır. Devletin tek yaptığı, fuhuşun “yasak” olduğu koşullarda “konsomatris” olarak çalıştırılan kadınları cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edip, üzerlerinden para almaktır. Devletin yaptığı devletin görevleri değil, pezevenkliktir.

Yanıbaşımızdaki kölelik koşullarına duyarsız kalmayacağız. Seks köleleri bizler için kimsenin başlarına ne geldiğini umursamadığı, yüksek duvarlar ardında kilit altındaki “yabancı kadınlar” değil, insanlığımızdır, kadın haklarıdır, insan haklarıdır. Bu bağlamda insanlık dışı gece kulüplerinin kapatılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz. Pezevenk devlet istemiyoruz!”

178 Paylaşımlar