Bağımsızlık Yolu’ndan Askeri Tatbikata Kınama: “Savaş Çığırtkanları Değil, Barış İsteyen Halklar Kazanacak”

Bağımsızlık Yolu, Kıbrıs’ın güneyinde gerçekleştirilen askeri tatbikat esnasında jetlerin Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan Luricina köyü üzerinden alçak geçiş yapmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreteri Nehir Özkızan’ın kaleme aldığı açıklamada, “Bağımsızlık Yolu olarak yapılan şoven kışkırtmayı da, Kıbrıs’ın kuzeyinde bu meseleyi kendi şöven politikalarını meşrulaştırmak için kullanmaya çalışan odakları da kınarız. Kıbrıslı Elen halkını ve ilerici örgütlerini de bu şoven politikalara karşı tavrını koymaya çağırırız.” denildi.

 

Bölgemiz Ortadoğu’nun yaşanan gerici ve milliyetçi çatışmalarla gergin günlerden geçmekte olduğu bugünlerde, Kıbrıs’ın güneyinde gerçekleşen bir tatbikatta kullanılan Yunan F 16 uçaklarının sınır ihlali de yaparak, Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan Luricina köyü üzerinde geçtiğimiz gün saat 8 civarında alçak uçuş yaptığı ve bölge halkında paniğe yol açtığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Daha geçtiğimiz ay içerisinde Suriye’de yaşanmakta olan savaştan adamıza düşen bir füze adamızın her iki yakasında da paniğe yol açmış, Türkiye’nin kuzey Suriye’de yürüttüğü harekat ile bölgemizde akan kan katlanmışken ve doğal gaz arayışları ile adamız da bir gerilim merkezi haline gelmişken yapılan tatbikat ve ihlal hiç bir mantığa sığmamaktadır. Bu yapılan açıkça şoven bir kışkırtmadır.

Bağımsızlık Yolu olarak yapılan şöven kışkırtmayı da, Kıbrıs’ın kuzeyinde bu meseleyi kendi şöven politikalarını meşrulaştırmak için kullanmaya çalışan odakları da kınarız. Kıbrıslı Elen halkını ve ilerici örgütlerini de bu şöven politikalara karşı tavrını koymaya çağırırız.

Savaş Çığırtkanları Değil, Barış İsteyen Halklar Kazanacak!

 

 

141 Paylaşımlar