Baraka Kültür Merkezi’nden Hayat Pahalılığını Protesto Mitingine Destek

Hak-Sen ve Güç-Sen’den sonra Baraka Kültür Merkezi de 26 Ekim Cuma akşamı Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirilecek Pahalılığı Protesto Mitingi’ne destek açıkladı.

Baraka’dan yapılan açıklama şöyle:

“Yarın farklıdır bugünden,
Adı değişir hiç olmazsa,
Kara bir suyu
Geçiyoruz şimdilerde
Basarak yosunlu taşlara.

Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla…”

Metin Altıok

Şairin de dediği gibi, “Kara bir suyu/ Geçiyoruz şimdilerde/ Basarak yosunlu taşlara…” Hayat pahalılığının hat safhaya ulaştığı şu günlerde vatandaş temel yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamazken hükümetimiz bu ekonomik krize siyasal bir kriz deyip ithal olduğunu iddia ederek acil önlemler almaktan köşe bucak kaçıyor.

Elektrikten suya, gıda ürünlerinden temizlik maddelerine, toplu taşımadan benzine hayatımızda zamlanmamış tek bir alan dahi kalmadı. İnsanlar damlaya damlaya bile artmayan maaşlarıyla ayın sonunu çıkaramayıp sürekli borç batağına sürüklenirken hükümetimiz çözümü sadece emekçinin cebinde arıyor. Teşvik ede ede bir oldukları patronlardan tek bir kuruş bile talep etmezken, “zamlar kaçınılmazdır” diyerek vatandaşın boğazını sıkmaya devam ediyorlar.

Hal böyle iken kimse temel yaşamsal ihtiyaçlarını gidermek yerine sosyal ihtiyaçlarını gidermeyi tercih etmiyor. Halkımız sinema, tiyatro, konser, kitap gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geliyor. Kriz sadece küçük esnafı vurmuyor, kültür-sanat da payını gani gani alıyor.

İşte tam da bu noktada kültür-sanatın önemini vurgulamak ve acilen önlem talep etmek isteriz. Kapımızda “muhafazakarlaşma” gibi gittikçe yayılan ve kalıcı hasarlar bırakan bir hastalık varken kültür-sanat kritik bir öneme sahiptir. Cinsiyetçilik, ırkçılık, ayrımcılık, faşizm gibi öğelerin pekiştirildiği ve topluma kalıcı hasarlar bırakan gerici pratiklerin karşısında, eşitlik, adalet, barış, kardeşlik gibi insanları düşünmeye ve paylaşarak bir olamaya iten kültür-sanat aktivitelerinin ulaşılabilir olması toplumu daha yaşanılabilir bir şekle dönüştürmesi için kritik önem taşımaktadır.

Tam da bu yüzden Baraka Kültür Merkezi olarak, 26 Ekim 2018 Cuma saat 19:00’da kara bir suyu, yosunlu taşlara birlikte basarak geçmek ve bugünden yarına birazcık umut saklayabilmek için Selimiye meydanında olacağız. Yarına bir umut da siz saklayın diye tüm Baraka dostlarını bekleriz.

Baraka Kültür Merkezi (a)
Emel Karagözlü Cicibaba

73 Paylaşımlar