BARAKA: “NAZİ UYGULAMALARINI ARATMADILAR”

 Bugün itibariyle bu ülkücü, cemaatçi, gerici gruplara karşı gerekli soruşturmayı yürütmesi gereken polis, öğrenci otobüslerini durdurarak ve yol keserek doğu ve kürdistan kökenli öğrencileri ırkçılığa varan faşist bir uygulama ile toplamaya başlamıştır.
Baraka Kültür Merkezi Kürt öğrencilere yönelik faşist baskıları kınadı. Baraka Kültür Merkezi aktivisti Besim Baysal imzalı bildiri şöyle:
Bilindiği gibi  pazartesi itibariyle Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki ülkücü ve cemaatçi odaklar 200 kişilik bir grupla okul içinde gelişigüzel  veya önceden tespit ettikleri Kürt kökenli öğrencilere gün boyunca saldırmış darp etmiş ve birçok araçta ve binalarda hasara sebebiyet vermişlerdi. Bu faşist saldırının ardından ülkemizdeki TC devleti uzantısı yapının yarattığı hegemonyayı da kullanarak ayni odaklar Lefkoşa’da bulunan ve yasal kültürel ve sanatsal faaliyetler yürüten Mezopotamya Kültür Derneği’ni hedef göstermiş saldırı tehditi ile korkutup sindirme girişiminde bulunmuştu. Bugün itibariyle bu ülkücü, cemaatçi, gerici gruplara karşı gerekli soruşturmayı yürütmesi gereken polis, öğrenci otobüslerini durdurarak ve yol keserek doğu ve kürdistan kökenli öğrencileri ırkçılığa varan faşist bir uygulama ile toplamaya başlamıştır.
Polisin Nazi uygulamalarını aratmayan bu girişimini şiddetle protesto ederiz. Her gün yaptıkları açıklamalarla, yaratılan bu ucube devletin bir hukuk devleti olduğunu iddia edenlerin, Anayasa’daki  geçici 10. maddeyi kaldırma iddiasıyla hükümete gelenlerin, ülkü ocaklarına meclis salonlarını açıp basın önünde poz verenlerin bu yaşananlar karşısında ne diyeceğini ve demokratik ve siyasi teamülleri nasıl koruyacaklarını merak ediyoruz. Ayrıca Kürt kökenli öğrencilere karşı bu bitmek tükenmek bilmeyen polis uygulamalarını nasıl sonlandıracaklarının açıklamasını da bekliyoruz. Baraka Kültür Merkezi olarak demokratik mücadele şekillerini kullanmaktan geri durmadan tüm gücümüzle bu faşist uygulamalara karşı dayanışma içinde olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.
Saygılarımızla
143 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply