BARAKA: “POLİSİN YASALARDA TEMELİ OLMAYAN ŞEKİLDE HAREKET ETMESİ TEHLİKELİDİR”

Baraka Kültür Merkezi, Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistlerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Baraka Kültür Merkezi aktivisti Mustafa Keleşzade’nin açıklaması şöyle:

“15 Kasım töreninde pankart açmak isteyen Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistlerinin daha pankartlarını açamadan yaka paça gözaltına alınmış olmaları kabul edilemezdir.

Pankart açmak anayasal ifade özgürlüğü kapsamında bir haktır ve polisin pankartlara müdahale etme veya gözaltına almasının yasal dayanağı olmadığı daha geçtiğimiz aylarda 19 Temmuz davası Mahkeme kararında vurgulanmıştır. 29 Ekim’de aynı yerde vicdani ret hakkı aleyhine pankart açılmasını engellemeyen polis tamamen keyfi şekilde neyin “uygun” neyin “uygunsuz” olduğuna karar verip uygulama yetkisini kendinde görmektedir. Bir ülkede polisin yasalarda temeli olmayan şekilde hareket etmesi tehlikelidir, ve bu tehlike demokrasilerde tahammül edilemeyecek bir tehlikedir. Spor salonu tuvaletlerinde yasalara aykırı ve yetkisiz şekilde alıkonulan Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistleriyle dayanışmamızı belirtir, polisin yasal şiddet tekelini siyasi kontrol aracı olarak suistimal etmesine karşı demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü savunan birey ve örgütlerin hiçbir zaman tepkisiz kalmayacağını hatırlatmak isteriz.”
Mustafa Keleşzade
Baraka Kültür Merkezi aktivisti

2 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply