BARAKA: SİZE KARŞI MÜCADELE ETMEKTEN, SİZE AYIRACAK VAKİT BULAMIYORUZ

Baraka Kültür Merkezi’nden basın açıklaması:

 

image20 Temmuz vesilesi ile Ankara hükümeti adına Beşir Atalay ve Cemil Çiçek adamıza teşrif edecekler. Bilirsiniz, polisiye romanların bazılarında katil, cinayeti işlediği yere geri döner. Kıbrıslı Türk halkının onurunu ve varlığını her gün katleden AKP, cinayeti işlemekte olduğu yere her sene aynı tarihlerde temsilcilerini göndermekte. Yavuz katil ev sahibini bastırmasın diye, bizler de şenlikli karşılamalar düzenliyoruz kendilerine her seferinde. AKP bundan rahatsız olmuş olacak ki, padişah Erdoğan’ın tebdil-i kıyafet adamıza teşrif ettiği 19 Temmuz 2011’de, bizim KTHY önündeki şenlikli karşılamamıza polis şiddeti ve kan bulaştırıp bizi yıldırmaya çalışmıştı. Görüldüğü üzere yılmadık ve bu şenlik, ancak biz istediğimizde sona erecek.
Ne yazık ki bu sene, özelde AKP’ye ve genelde Ankara hükümetlerine karşı verilen mücadelenin yoğunluğundan dolayı, AKP’nin temsilcilerine ayıracak vakit bulamıyoruz. Bulamıyoruz çünkü örneğin 19 Temmuz Cuma günü, önce gündüz vakti mahkemeler önündeydik direndikleri ve halklarının onurlarına sahip çıktıkları için yargılanan iki sendikacıyla dayanışmak için, sonra akşam vakti KTHY önündeydik 2 yıl önceki acımasız polis şiddetini hem unutturmamak hem de mücadeleyi yükseltmek için. 20 Temmuz Cumartesi günü, seçim çalışmaları kapsamında önce gündüz vakti Omorfo’da olacağız BKP – Toplumsal Varoluş Güçleri olarak. AKP’ye ve Ankara’ya karşı seçimlerde de yükseltmeye karar verdiğimiz mücadelemizi duyurmak ve paylaşmak için yürüyeceğiz Omorfo sokaklarında. Aynı günün akşam vakti ise, AKP’nin dayattığı ve burdaki işbirlikçilerinin uyguladığı asimilasyon politikalarına, Sunni İslam ve Kuran kursu dayatmalarına karşı çocuklar için alternatif olarak gerçekleştirdiğimiz ve dinsel gericilikle değil bilimsel ve sanatsal değerlerle büyüyen çocuklar yetiştirmenin herkesin sorumluluğu olduğu inancıyla ücretsiz bir şekilde düzenlediğimiz yaz kurslarımızın ürünü olan Çocuk Şenliği’ni gerçekleştiriyoruz. 21 Temmuz Pazar sabahı ise, AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve ayrıca ekolojiye uzaklığı ile bilinen denizlerimizin katili AKSA’nın karşısına dikileceğiz Kalecik’te hesap sormak için. Size karşı mücadele etmekten, size ayıracak vakit bulamıyoruz anlayacağınız.
Biliyoruz onları karşılamaya gelemeyecek olmamızdan dolayı duydukları üzüntü derindir; çünkü ne zaman onları karşılamaya gitsek, bize karşı büyük bir özen ve titizlik gösterip her karşılamamıza onlarca polis göndermekteler. Standart prosedür çelenk göndermek olsa da, AKP’nin zalim yöntemlerini bildiğimizden, bunu sorun etmiyoruz tabii. Bu sene onlara özel bir karşılama yapamayacak olmanın derin üzüntüsünü yaşadığımızı bildirir, bir dahaki sefere onları yalnız bırakmayacağımızın sözünü de şimdiden veririz. Ayrıca, ziyaretleri esnasında yaşayacakları herhangi bir sürprizden sorumlu olmadığımızı da belirtmek isteriz; ne de olsa kendilerine karşı öfke besleyenler artık sadece bizler ve diğer bazı örgütler değil, sayıları ve mücadeleleri gittikçe büyüyen halk kesimleridir.

Be the first to comment

Leave a Reply