Baraka’dan Açıklama: “Serdar Denktaş Kaybetti, Baraka Kazandı”

Baraka’dan yapılan açıklamada Serdar Denktaş aleyhine açılan iki tazminat davasından bir tanesinin dün karara bağlandığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

MAHKEME SONUÇLANDI: BARAKA KAZANDI, SERDAR DENKTAŞ KAYBETTİ

Baraka Kültür Merkezi ve aktivistimiz Münür Rahancıoğlu adına Serdar Denktaş aleyhine açtığımız iki tazminat davasının bir tanesi bugün karara bağlandı. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde duruşması gerçekleştirilen davada Yargıç, Serdar Denktaş’ın katıldığı televizyon programında aktivistimiz Münür Rahvancıoğlu hakkında sarfettiği sözlerin gerçeği yansıtmadığı sebebi ile Denktaş aleyhine 8,000 Türk Lirası tazminata hükmetti.

Hatırlanacağı üzere, karanlıkta okula giderken yaşanan otobüs kazasında kaybettiğimiz iki gencimiz ve otobüs şoförü ile ilgili ülkede yaşanan infial üzerine geniş halk kitlesi tarafından eylemler yapılmış, Baraka Kültür Merkezi olarak bizim de katıldığımız protestolarda devletin sorumsuzluğu ve işbirlikçi hükümetin yanlış kararları yüzünden kaybedilen canların yarattığı acıların unutulmayacağını, hayatımıza mal olan bu düzenin eninde sonunda değişeceğini dile getirmiştik. Bu eylemlerin ardından Serdar Denktaş, katıldığı bir televizyon programında derneğimiz ve aktivistimiz Münür Rahvancıoğlu hakkında “gençleri provoke etmek ve insanların üzerinden vandalizm yapmak” gibi çirkin iftiralarda bulunmuş, bunun yanısıra da gerek derneğimizin Avrupa Birliği’nden para alarak halkı devletten soğutmak ve olası bir planda “evet”e hazırlamak için eylemleri provoke ettiğini, gerekse de aktvistimiz Münür Rahvancıoğlu’nun iş yerindeki performansı ve maaşı hakkında da yalan ifadelerde bulunmuştu.

Derneğimiz aktivistine yönelik sarfedilen söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ve Zem-Kadih (yalan ve hakaret) oluşturduğunu tesit eden Mahkemenin, aktivistimiz Münür Rahvancıoğlu’nu davasında haklı bularak Serdar Denktaş aleyhinde tazminata hükmettiğini kamu oyuna bildirir, dava sürecini başarı ve özveri ile yürüten Avukatımız Cansu Nazlı’ya teşekkür ederiz.

71 Paylaşımlar