Baraka’dan ‘Gancelli Davası’ Açıklaması

Baraka Gancelli Davasının savcılık tarafından geri çekilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Hükümet edenler buradan istedikleri kadar bizleri haksız yere mahkeme koridorlarında kendilerince süründürerek yıldıracaklarını düşünebilirler. Ancak biz ne o kaza da ölen canlarımızı unuttuk ne de öfkemizi kaybettik. Başka canlar ölmemesi için, daha güvenli bir gelecek için mücadelemizi sokakta vermeye devam edeceğiz.
Son olarak bu süreçte yanımızda duran halkımıza ve dava boyunca beraber hareket ettiğimiz Bağımsızlık Yolu Partisindeki yoldaşlarımızı selamlarız.

Açıklama şöyle:

Girne Dağyolu’nda gerçekleşen “kaza” sonrası 1 Aralık 2016’da düzenlenen eylemler sırasında Başbakanlık gancellisi kırıldı gerekçesi ile içlerinde Baraka Aktivisti olan 24 eylemciye dava açılmıştı. Savcılığın tebligatları doğru dürüst şekilde yapmamasından ötürü dava uzunca bir süre ertelenmiş ve görüşülememişti.
Tüm bunların yanında tebligatları savcılık tarafından bir türlü yapılamayan Baraka Aktivistleri ve Bağımsılık Yolu Partisi üyeleri yoldaşlarımız diğer davalıları da daha fazla mağdur etmemek ve adaletin tecellisi için tebligatlarını kendileri almıştı.
Baraka Kültür Merkezi olarak bu süreçte ortak hareket ettiğimiz Bağımsızlık Yolu Partisi ile gancellinin kırılması davasını reddettiğimizi, eylem sırasında kapının kırılmasının da doğru bir strateji olmadığını defalarca dile getirdik. Ancak UBP-HP ve öncesinde CTP-DP hükümeti dağ yolunda yaşanan feci kaza ile ilgili önlemler almak yerine bu davayı sürdürüp eylemcileri mahkeme koridorlarında süründürerek akıllarınca cezalandırmaya çalışmışlar ve bu zamana kadar tebligatları bile tamamlayamamışlardır.
İktidarın Başbakanlık Kapı davası dedikleri bizler için “Gancelli” davası olan dava 5 Haziran 2020 Cuma günü savcılık tarafından geri çekilerek kapanmış oldu. Hükümet edenler buradan istedikleri kadar bizleri haksız yere mahkeme koridorlarında kendilerince süründürerek yıldıracaklarını düşünebilirler. Ancak biz ne o kaza da ölen canlarımızı unuttuk ne de öfkemizi kaybettik. Başka canlar ölmemesi için, daha güvenli bir gelecek için mücadelemizi sokakta vermeye devam edeceğiz.
Son olarak bu süreçte yanımızda duran halkımıza ve dava boyunca beraber hareket ettiğimiz Bağımsızlık Yolu Partisindeki yoldaşlarımızı selamlarız.