Baraka’dan Hükümete: “Sokağa Çıkma Yasağı, Hemen Şimdi!”

Baraka Kültür Merkezi yazılı bir açıklama yaparak hükümeti derhal sokağa çıkma yasağı koymaya çağırıdı. Alınan önlemlerin halk sağlığı bakımından geç ve yetersiz olduğunun ve uygulanamadığının vurgulandığı açıklamada, özel hastanelerin kamulaştırımlası talebi de dile getirildi. 

Açıklamanın tam metni şöyle:

Baraka’dan Hükümete: “Bugün Sokakta Değiliz ama Bu İşin Yarını da Var!”

Halkın sağlığının her şeyden önde tutulması gereken bir dönemde, hükümet edenler sürekli toplantılar yapıp geç de olsa güç de olsa bazı önlemler alıyorlar. Ancak alınan önlemlerin hukuki olup olmadığı tartışması bir yana, halk sağlığını korumak için yetersiz veya uygulamada sadece kağıt üzerinde kaldığını kaygıyla izlemekteyiz. Hafta sonu pek çok mekan açıkken, inşaatlar devam etmekteyken yüzlerce kişi de sokaklardaydı ve bugün pek çok emekçi iş başı yapmaya çağrılmış, zorlanmış durumdadır. Zaruri hizmetlerde çalışanlar içinse gereken tedbirler alınamamaktadır. Turizm, ekonomi ve piyasa ilişkilerindeki zararlar, toplumsal dayanışmayla zaman içinde aşılabilir ancak bu salgının kaçınılmaz sonu olan, insanlarımızın ölmesi geri döndürülemez bir durumdur. Ne yazık ki hükümet bizi bu sona doğru sürüklemektedir. 

Derhal Kamulaştırma!

Sağlık çalışanlarının tüm özverisine rağmen devlet hastanelerimizin normal zamanda bile yetersizliği ortadayken böylesi olağanüstü bir dönemde, derhal özel hastaneler kamulaştırılmalı, bir avuç zenginin karı değil toplumun sağlığı ön plana alınmalıdır. Aksi halde farklı sağlık sorunları yaşayan kişiler için de sağlık hizmetlerine ulaşmak mümkün olamayacaktır.  

Sokağa Çıkma Yasağı, Hemen Şimdi!

Tabip örgütlerinin ve bilim insanlarının sözlerine kulak vermeyen, dünyadaki apaçık verilerin doğru bir okumasını yapamayanlar bilsinler ki hemen şimdi sokağa çıkma yasağı konmadıkça sorunlar katlanarak büyüyecektir. Ve halkın menfaatine olan her durumda “her şey herkese kendimize hiçbir şey” diyerek sokakta olan Baraka, bugün sokakta değilse bile bu işin yarını da olacaktır.