Başbakan ve Başbakan Yardımcısı Zamlara Tepki Gösterdi

Başbakan Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, hükümetin elektrik ve benzine yaptığı zamlara tepki gösterdi.

2017 yılında İskele’ye gerçekleştirdiği bir ziyarette yapılan zamlara tepki gösteren Başbakan Tufan Erhürman “eğer döviz artışına göre her şeye zam yapılacaksa hükümete ne gerek var, oraya bir muhasebeci koyalım” derken, 2013 yılında yapılan zamlara sosyal medyada tepki gösteren Özersay ise vatandaşları “protesto amacıyla elektrik faturalarını ödememeye” çağırdı.

Ziyarette konuşan Erhürman, hükümetin elektrikten benzine, zam yapmadığı bir şey kalmadığını söyleyerek, “Bu zamları yaparken dövizdeki yükselişin arkasına sığınıyorlar. Döviz yükseldiğinde hükümet bunu her şeye yansıtacaksa hükümete ne gerek var? Oraya bir muhasebeci koyalım dövize bakarak her şeye zam yapsın” dedi.

2013 yılında sosyal medyada açıklamalarda bulunan Özersay ise, “Zamlı elektrik faturalarını ödemeyip hükümete kendi borcunu ödemeye başlaması için ve borcunu uzun süredir ödemeyen ayrıcalıklı kesimlere ödetmeye başlaması için baskı yapalım diyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkı elektrik faturalarını ödememeye çağıran Özersay, faturaların ödenmemesi halinde yalnızca 18,5 TL faiz ödenmesi durumunda kalınacağını, bunun da elektrik zammına tepki koymak için göze alınması gereken bir bedel olduğunu ifade etti.

79 Paylaşımlar