Basın Emekçilerine Darp

Bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görevlerini yaptıkları sırada Yeniduzen ve Kıbrıs Gazetesi emekçileri Emine Uysal ve Ayşe Güler darp edildi. Basın emekçileri, bazı zanlı yakınları tarafından saldırıya uğradı. Basın emekçilerine yönelik darp olayı üzerine Basın-Sen’den yapılan açıklamada olay kınanarak, “yaşanan bu olay ülkemizdeki “basın özgürlüğünün” ulaştığı düzeyi bir kez daha ortaya koymuştur” dendi.

Basın-Sen:“Meslektaşlarımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz!”

Meslektaşlarımız Emine Uysal ve Ayşe Güler’in bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görevleri sırasında bazı zanlı yakınları tarafından saldırıya uğramalarını şiddetle kınıyoruz! Meslektaşlarımızın, mahkemede görev sırasında zanlı yakınları tarafından saldırıya uğramaları, ülkemizdeki “basın özgürlüğünün” ulaştığı düzeyi bir kez daha ortaya koymuştur. Halkın haber alma hakkını, halk adına kullanan basın emekçilerinin, habere ulaşmalarının zorbalıkla engellenmesi hesapsız kalmamalıdır. Ülkede yaşayan tüm vatandaşların hakkını korumak, dahası görev başındaki basın mensubunu korumakla yükümlü olan Polis güçlerinin başarısızlığı ise ciddiye alınması gereken bir durumdur. Saldırıya maruz kalan meslektaşlarımız Emine Uysal ve Ayşe Güler’e geçmiş olsun dileklerimizi iletir saldırıyı yapan zanlı yakınları Mehmet Dombikinsiz ile Şenay Özaydın’ın yasaların emrettiği şekilde cezalandırılması gerektiğini ve sürecin takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz” Öte yandan darp olayıyla ilgili bir açıklama da DEV-İŞ’ten geldi.

Dev-İş: Basın emekçilerine saldıranlar yargılanmalı!

Kıbrıs gazetesi muhabiri Emine Uysal ve DEV-İŞ’in örgütlü bulunduğu Yenidüzen gazetesi muhabiri Ayşe Güler’e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Halkın haber alma ve gazetecinin haber yapma özgürlüğüne yönelik gerçekleştirilen bu saldırıyı yapanların yasalar doğrulusunda cezalandırılması gerekmektedir.

Toplum vicdanına sığmayan bu tür saldırıların Yargı tarafından hesabı sorulmadığı sürece, basın özgürlüğüne ve gazetecilere yapılan saldırılar da son bulmayacaktır.

Gazetecilere yönelik bu saldırı ilk değildir. Yargı bu saldırıları gerçekleştirenlerden hesap sormadığı sürece de son olmayacaktır. Saldırıyı geçekleştirenler hukuk karşına çıkartılarak, yasaların emrettiği şekilde yargılanmalıdır.

DEV-İŞ BASIN BÜROSU!

19 Paylaşımlar