BASIN-SEN: “YATIRIMLAR YAPILMIYOR”

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN) Başkanı Kemal Darbaz, basın sektöründe faaliyet gösteren bazı işverenlerin, çalışanlarının yatırılması zorunlu olan yatırımlarını yatırmadığı veya eksik yatırdığını tespit ettiklerini belirtti.

 

Darbaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Zor koşular altında ve büyük çoğunluğu düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan basın emekçilerinin geleceklerine dair tek güvenceleri, yapılacak olan bu yatırımlardır. Basın-Sen olarak çalışanlar adına yıllardır dile getirdiğimiz bu konuyla ilgili birtakım iyileşmeler görmekle birlikte, ulaşabildiğimiz nokta tatmin edici olmaktan çok uzaktır” denildi.

Açıklamada, çalışma saatleriyle ilgili de sorunlar yaşandığını kaydederek, insan haklarıyla bağdaşmayacak şekilde çalıştırılan basın emekçileri bulunduğunu belirtilerek, “Her iş kolunda olduğu gibi basın alanında da, çalışanların gerektiği noktada özverili olması beklenmekte ve bu özveri zaten gösterilmektedir. Ancak çalışma yaşamında karşılaştığımız gerçekler, yaşanan gerçekliğin özveri olmaktan çok, angarya çalışmaya dönüştüğünü göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

“BASIN İŞ YASASI GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Basın alanında, çalışma yaşamına dair iyi örnekler olmasına karşın, birtakım medya kuruluşlarının “Basın İş Yasası”nı görmezden gelme eğilimleri bulunduğunu söyleyen Darbaz açıklamada, yasanın çalışanla çalıştıran arasındaki iş ilişkisini düzenlediğini belirtti.

Darbaz, “Bu düşüncelerden hareketle, yasal ve meşru temelde hareket etmeyenleri deşifre etmenin tek başına sorunları çözebileceğine inanmayan sendikamız,  başta ilgili kuruluşları, yaşanan sıkıntıları görmeye ve bu sıkıntıları bir an önce gidermeye çağırır. Aynı şekilde, yasanın uygulanmasının denetiminden sorumlu Çalışma Ve Sosyal Güvenlik bakanlığını da görev, yetki ve sorumluluklarını etkin bir biçimde yerine getirmeye davet ederiz” dedi.

1 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply