Batmayan Uçak Gemisi Kıbrıs: İngiltere’nin Kararıyla Savaşta

İngiltere, Başbakan David Cameron aylardır kabul ettirmek için bastırdığı Suriye tezkeresinin çıkmasının ardından IŞİD’i Suriye’de de vurmaya başladı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Tornado tipi uçakların ‘Suriye’deki ilk operasyondan döndüğü ve hava saldırıları gerçekleştirdiği’ belirtildi.
İngiltere’nin Kıbrıs’ta bulunan iki üssünden biri olan Ağrotur’dan birer saat arayla 4 Tornado jeti kalktığını, bunlardan ikisinin 3 saat sonra üsse geri döndüğünü aktardı.

Kıbrıs Savaşın İçine Mi Çekiliyor?

Kıbrıs’ta bulunan üslerden havalanan savaş uçaklarının Suriye’ye hareket ederek IŞİD’i vurması Kıbrıs’ın da savaşın içerisine çekiliyor olduğu izlenimi yarattı.

İngiltere tarafından Suriye’nin Ağrotur üssünden vurulması, IŞİD militanları tarafından Kıbrıs’ın hedef haline geleceği ve savaşa bir adım daha yaklaştıracağı gün gibi ortada.

Kıbrıs’ı Üs Olarak Kullanmak İçin Oylama İngiltere’de Yapıldı

İngiltere, IŞİD’in Irak’la birlikte Suriye’de de vurulması tezkeresinin Avam Kamarası’nda 223 “hayır” oyuna karşı 397 “evet” ile kabul edilmesinden saatler sonra ilk hava saldırılarısını gerçekleştirdi.

Kıbrıs’ta yaşayan halkların söz sahibi olmadığı bir uygulamayla savaşa sürüklenen adamız, İngiltere’nin aldığı kararla savaş üssü olarak kullanılıyor.

Söz sahibi olabilmenin ve emperyalist güçlerin adadaki tahakkümünün sonlandırılması; ayrıca üslerden arındırılmış bir ülke için Bağımsız Kıbrıs şiarının yükseltilmesi gerekiyor.