BDP: "PROVOKASYONLAR TÜRKİYE'DEN KOORDİNE EDİLMEKTEDİR"

BDP,  Kürt öğrencilere dönük cemaat ve ırkçı grupların ortaklaşa saldırılarını kınadı.

Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrencilerin ırkçı ve cemaatçi grupların saldırıya uğraması ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

2 gündür devam eden saldırıların sorumlularına dönük hiçbir yaptırım olmamasına rağmen saldının mağduru öğrencilerin gözaltına alındığına dikkat çeken BDP, saldırının Türkiye’de çeşitli üniversitelerde bir süredir devam eden saldırılardan bağımsız olmadığının altını çizdi.

“Bu operasyonun karanlık güçler tarafından koordine edildiği yönünde ciddi şüphelerimiz bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs zaten çetelerin, karanlık yapıların ve provokasyonların üssü durumundadır. Orada gerçekleştirilen her karanlık faaliyet Türkiye merkezli olarak devreye konulmaktadır. Provokasyonlar Türkiye’den koordine edilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta Kürt öğrencilere yönelik ırkçı saldırılar, Türkiye’de bir süreden buyana üniversitelerde yaşanan faşist saldırılardan da bağımsız değildir. Aynı merkez tarafından organize edilmekte ve yönlendirilmektedir” denilen açıklamada, polisin Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da ırkçı gruplarla hareket ederek suç işlediğini belirtti.

BDP, Kıbrıs’taki yetkili makamları, Kürt öğrencilere saldırıları önlemek için gerekli önlemleri almaya, saldırıyı gerçekleştirenleri yargı önüne çıkartmaya çağırdı.

6 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply