“Bedel Ödenecekse, Maaştan Değil Gelir Fazlası Tasarruflardan Ödensin”

Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi Erdoğan Selkan’dan servet vergisine ilişkin açıklama.

Açıklama şöyle:

Merkez Bankası’nın Aralık ayında yayınladığı verilere göre ülkedeki tüm bankalarda “100 bin tl ve üzeri” mevduat hesaplarındaki mevduat toplamı 33 milyar 231 milyon liradır. Buradan yapılacak sadece %1’lik “kesinti” ile 107 bin kişiye bir asgari ücret ödemek mümkündür.

Tüm “kamu maaşları”nın aylık toplamı ise 354 milyon lira civarındadır. 107 bin asgari ücretlik bir tasarruf oluşturmak için 9 ay boyunca tüm kamu maaşlarından %10’luk bir kesinti yapılması gerekmektedir.Ek olarak tüm “kamu maaşları” 43 bin küsur adet iken “özel sektör” nüfusu yaklaşık 20 bin mükellef ve 110 bin küsur işçi ile 130 bin civarındadır.

Bu basit bakkal hesapları bile kapanma döneminde mağdur olacak insanlar için finansman yaratma konusunda #ServetVergisi ve benzeri uygulamaların daha efektif, aynı oranda daha insaflı olacağını ortaya koymaktadır. Zaten eğer mesele herkesin elini taşın altına koyması ya da bedel ödemediyse bu bedelin geçinmek için kazanılan maaşlardan değil, gelir fazlası olan tasarruflardan ödenmesi şüphesiz hem mantığa hem de vicdana uygun olandır…

572 Paylaşımlar