Belediye Emekçilerinin ‘Elzem’ Gruba Dahil Edilmemesi, Maaş Ödememe Riskini Doğuruyor

Hükümetin bugün açıkladığı ekonomik pakette belediye emekçilerinin ‘elzem’ grupta sayılmaması canla başla çalışan bu emekçileri maaşsız bırakma riskiyle karşı karşıya bıraktı.

Belediye emekçilerinin de ‘elzem’ gruptan sayılmamasına, devletin Belediyeler yapacağı katkı payına yapılacak %25 kesinti ve Belediyelerin su ve aydınlatmadan yapacağı tahsilat gelirlerinin düşme olasılığı da eklenince belediye çalışanlarını maaş alamama riski bekliyor.

Açıklanan paket sonrası Belediye Emekçileri Sendikası, üyelerine yarın sabah işe gitmeme çağrısı yaptı. Ayrıca Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da alınan kararı eleştirerek, yapılanların tüm mücadeleye sekte vuracak bir yaklaşım olduğunu bildirdi. 

9 Belediye Başkanı ile Ortak Hareket

Belediye Emekçileri Sendikası’nın, hükümetin aldığı bu haksız kararla ilgili olarak 9 belediye başkanı ile görüştüğü ve başkanlardan destek sözü aldığı da öğrenilirken, bu çerçevede yarın sabah BES yönetiminin üyelerle toplantı yapacağı ve kararın birlikte alınacağı ifade edildi. 

9 belediye ise şöyle: 

Lefkoşa Türk Belediyesi, Lefke Belediyesi, Lapta Belediyesi, Karpaz Belediyesi, Esentepe Belediyesi, Alsancak Belediyesi, Yeniboğaziçi Belediyesi, Tatlısu Belediyesi ve Değirmenlik Belediyesi