Beleşe Deniz Aktivisti ve Avukatı Sayın: “Ne Halk, Emek Diyenler Ne Hukukçular Halkın Plajlara Erişim Hakkına Sahip Çıktı”

Beleşe Deniz Aktivisti ve Avukatı Ahmet Said Sayın, halkın plajlara erişimiyle ilgili sosyal medyadan bir açıklama yaptı.

Sayın, plaja erişime getirilen yasakları, 1959 yılında ABD’de bir valinin Afro-Amerikan siyahi öğrencilerin üniversite kaydını kabul etmemesi olayına benzetti.

Ayrıca Sayın, “KKTC Anayasa mahkemesi yurttaşların plajlara serbestçe erişim hakkı üzerine bir karar vermiş, halk plajlara yıllardır “parasız” ve “damsız” alınmadığı halde hukukçu başbakan Tufan Erhürman ve hukukçu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars bu mahkeme kararını görmezden gelmiş ve hiç bir şey değişmemiştir.” şeklinde ifadelere de yer verdi. 

Açıklama şöyle:

35. Amerikan Başkanı John Kennedy, Amerikan Federal Mahkemesinin 1959 yılında eşit haklar üstüne verdiği bir kararın uygulanması adına, 1962 yılında Afro-Amerikan siyahi öğrencilerin üniversite kaydını kabul etmeyen valinin ayrımcılıkta direnmesi üzerine çıkan olaylardan dolayı okula askeri birlikler ile zırhlı araçlar ve tankları yollamış, vali bunun üzerine telsim olmuş ve tutuklanmıştı. Ögrenciler kayıt yaptırarak anayasal eğitim hakkına sahip olmuşlardı…. KKTC Anayasa mahkemesi yurttaşların plajlara serbestçe erişim hakkı üzerine bir karar vermiş, halk plajlara yıllardır “parasız” ve “damsız” alınmadığı halde hukukçu başbakan Tufan Erhürman ve hukukcu iç işleri Bakanı Ayşegül Baybars bu mahkeme kararını görmezden gelmiş ve hiç bir şey değişmemiştir. Biz bu karara hak, halk emek vb. Sözlerini ağzından düşürmeyen solcuların sahip çıkmasını beklerdik, olmadı. Hukukçulardan bekledik gene olmadı. KKTC’de Deli Dumrulların halk plajlarını gasp etmesi sürmektedir. Kendilerinden askeri güç kullanmalarını zaten beklemiyorduk. Ama idarenin varlığını hissettirebilirler, mahkemenin gösterdiği yollardan gidebilirdiler. Gitmediler….

0 Paylaşımlar