Beleşe Deniz Mücadelesi Her Yerde: Halk İsyan Etti!

İzmir’in Çeşme ilçesi Azmak Koyu’nda daha önce halkın ücretsiz olarak kullandığı plajın çevresi, bir şirket tarafından kapatılarak girişler ücretli hale getirildi. Halk eylem yaparak buna karşı direniş başlattı.
“Kıyı Kanunu’na Göre Kıyılar Devletin hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerdir ve Halka Aittir”
Plajların halkın olduğunu belirterek, sahile girmek isteyen mahalle sakinleriyle işletme çalışanları arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra sahile giren mahalle sakinleri, bir süre plajda oturarak, işletmeyi sessizce protesto etti.

“Tonlarca Beton Döküldü”

Grubun avukatı Seher Gacar, burasının daha önce halka ait, halka açık bir plaj olduğunu belirtti. Bölgenin ayrıca sit alanı olduğunu da anlatan Seher Gacar, işletmenin bölgeye tonlarca beton döktüğünü söyledi. Gacar, “İşletme, sit alanı olan bölgeye tonlarca beton dökerek, tesisleri yaptı. Belediyeye defalarca şikayette bulunduk, belediye inşaatı mühürledi. Mühür kırılarak inşaat devam etti. Yetmedi, burası halka ait bir yer olmasına rağmen, yolu dışardan verip, ücretli bir plaj haline geldi. Kıyı Kanunu’na göre kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerdir ve halka aittir. Halk serbestçe ücret ödemeden buraları kullanabilir. ‘Yukarıdan giriş yapılabilir’ dedikleri yer, ücretli giriş” diye konuştu.

Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır Sayfası Mücadeleye Destek Belirtti

Kıbrıs2ın kuzeyinde benzer bir mücadele sürdüren Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır İzmir’de verilen mücadeleye sosyal medya hesabında  destek belirtti.