BİLİMSEL VE DEMOKRATİK EĞİTİM İÇİN BOYKOT VE SALDIRI

Türkiye’de Birleşik Haziran Hareketi, Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla gerçekleştirilen ‘bilimsel ve Laik Eğitim İçin Boykot’ eylemine yoğun bir katılım var. AKP’nin dayattığı zorunlı din dersleri ve okulların imam hatipleştirilmesine tepki olarak oluşan 1 günlük uyarı boykotuna Türkiye genelinde geniş bir katılım var. Boykotu kırmak için ise önceki günlerde başlayan polis baskısı bugünde devam ediyor.

Boykot devam ediyor, gözaltılar var

Birleşik Haziran Hareketi, Alevi örgütleri ve Eğitim Sen’in çağrısıyla gerçekleştirilen ‘bilimsel ve Laik Eğitim İçin Boykot’ eylemine polis bir çok kentte gözaltılarla yanıt verdi.
İstanbul Gülsuyu’nda bulunan Kaşgarlı Mahmut Orta Okulu’nda boykota katılım başarıyla gerçekleşirken, öğrenci ve velilere saldıran polis 10 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara İlker Turan Fevzioğlu İ.Ö.O velileri ile boykot toplantıları yapan, bildiri dağıtan Halkevi üyeleri boykot pankartı asarken gözaltına alındı.

İstanbul Maltepe İdealtepe’de bulunan Hasan Şadoğlu Lisesi’nde faşistler, boykota katılan lise öğrencilerine saldırdı. Saldırıda yaralananlar olduğu belirtildi.

‘Hırsız Katil Erdoğan’ dedi Onur Kılıç tutuklandı

İzmir’de dün Terörle Mücadele Şubesi polislerince gözaltına alınan ÖDP PM üyesi ve Birleşik Haziran Hareketi İzmir Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Onur Kılıç tutuklanma talebiyle sevkedildiği mahkeme tarafuından tutuklandı.

Dün CNN Türk’te Şirin Payzın’ın sunduğu programa katılacağının duyurulmasından sonra İzmir TEM polislerince kaldığı ev basılarak gözaltına alınan Onur Kılıç’ın poliste ifade vermediği, ifadesini savcılıkta vereceği belirtilmiş, bu sabahta savcılığa sevkedilmişti.
Kılıç, yakalanma şeklinin hukuk dışı olmasını gerekçe göstererek, ifade vermedi. Savcı Okan Bato ise Kılıç’ın ifadesini dahi almaksızın Emniyet’in evrakları üzerinden işlem yaptı. Kılıç’ın “Cumhurbaşkanlığına hakaret” suçu işlediğini ileri süren Savcı Bato, “kuvvetli delil ve yoğun kasıt” nedeniyle Kılıç’ı tutuklanması istemiyle İzmir 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nde sevk etti. Mahkeme Onur Kılıç’ın tutuklanmasına karar verdi.

kecioren-bos-sira

 

mersin

 

 

kadikoy-basin-aciklamasi

 

Kaynak: muhalefet.org, sendika.org

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply