Bilişim Suçları Yasası Basın Özgürlüğünü Hedef Alıyor

Kıbrıs’ın kuzeyinde yayın yapan iki internet gazetesine, Bilişim Suçları Yasası tahtında erişim engeli getirildi.

İnternet servis sağlayıcılarına iletilen karar sonrası Ada Basını ve Gündem Kıbrıs adlı iki internet gazetesine erişim engeli getirildi. Broadmax adlı internet servis sağlayıcısı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“BTHK Tarafından tarafımıza iletilen E.1496 sayılı karar neticesinde GündemKıbrıs ve AdaBasını sitelerine erişim engeli getirilmiştir. Şirketimiz İnternet ve İnternet Erişiminin tam özgürlükçü ve anonim bir yapı olması gerektiğine inancı tam olmakla beraber, verilen kararı yasa gereği uygulamak zorunda olduğumuzu üzülerek bilgilerinize sunarız.”

Yasa Çiğnendi

Bugün akşam saatlerinde, Gündem Kıbrıs ve Ada Basını sitelerinin kapatılmasıyla ilgili olarak gerekçe ortaya çıktı.

GazeddaKıbrıs’ın haberine göre, iki gazete sayfalarında künye olmamaları gerekçe gösterilerek kapatıldı.

İki internet gazetesi, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun internet servis sağlayıcılarına verdiği bilgi sonrasında kapatıldı. Kararla ilgili gerekçe ise şu saatlerde ortaya çıktı.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilere göre, iki gazete, sayfalarında künye olmamaları gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Bilişim Suçları Yasası’nın 15 (2a) maddesi İnternet haber sitelerinin, Genel Yayın Yönetmeni ve/veya Sorumlu Yayın Yönetmeninin ismini ve yayın merkezini tanımlayan, ulaşılabilir bir adresi ve iletişim numarasını içeren künye ve iletişim bilgilerini yayımlamakla yükümlü olduğunu söylemektedir.

Ancak, aynı yasanın 9. Bölüm 3’üncü kısım birinci bendinde ise şu ifadeler bulunmaktadır:

“Bu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcıları ile internet haber siteleri, bu Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 18 (on sekiz) ay içerisinde, bu Yasadan kaynaklanan yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür.”

74 Paylaşımlar