Bilişim Suçları Yasası Gereğince Bir Videoya Erişim Engeli

YouTube’da Cenk Hoca isimli kişi tarafından yayınlanan bir video için Cumhurbaşkanlığı erişim engeli talebinde bulundu.

Mahkeme savcılık tarafından yapılan talebi onaylarken, ilk kez Bilişim Suçları Yasası’ndan bir video için erişim engeli kararı üretildi.

Barolar Birliği Başkanı avukat Hasan Esendağlı ise sosyal medya hesabından söz konusu kararla ilgili şu paylaşımı yaptı:

“Bir bilgilendirme… Bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi, YouTube’da paylaşılan ağır hakaret ve küfür içerikli bir videoya Bilişim Suçları Yasası uyarınca (ilk kez) erişimin engellenmesi yönünde emir verdi.”

Öte yandan Bağımsızlık Yolu Dış İlişkiler Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda avukat olan Cemre İpçiler de şu açıklamayı yaptı:

Sn Barolar Birliği Başkanımız’ın yaptığı bilgilendirmeye göre, “Bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi, YouTube’da paylaşılan ağır hakaret ve küfür içerikli bir videoya Bilişim Suçları Yasası uyarınca (ilk kez) erişimin engellenmesi yönünde emir verdi.” Mahkemelerimiz Pazar gün bile bu emri verebildiğine göre BTHK’ya verilen mahkeme emri olmadan 24 saatlik erişim engeli yetkisinin gerekliliği nedir? İlgili yetkiyi veren Md.20(3) keyfiyet, sansür ve suistimale açıktır, oysa mahkemelerimiz “gecikmesinde sakınca olan hallerde” bile gerekli kararı ivedilikle verebilir. Erişim engeli 24 saatliğine bile olsa mahkeme kararı olmaksızın uygulanamamalı. Hiçbirimizin yargıdan, mahkemeden çekincesi yok, ancak idari makamlara böyle bir yetki verilmesin.

170 Paylaşımlar