“Bilişim Suçları Yasası’nın İptali” duruşması Perşembe günü

BilişimSuçları Yasası’na ilişkin Anayasa Mahkemesi’nde açılan iptal başvurusunun duruşması öznümüzdeki Perşembe günü yapılıyor.

14 Temmuz 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilişim Suçları Yasası’na karşı 21 Temmuz 2020’de açılan iptal davası, 18 Mart Perşembe günü saat 10.00’da Anayasa Mahkemesi’nde görülecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Basın Emekçileri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kişmir, Bilişim Suçları Yasası’ndaki bazı maddelerin hem Özel Hayatın Gizliliği’ne, hem de en temel insan haklarına aykırılık içerdiğinin düşünüldüğünü belirterek, yasanın polise ciddi yetkiler verdiğini söyledi.

Kişmir açıklamasında, polisin “Love Erdoğan” afişlerine yapılan yazılama eylemi ile ilgili olarak bazı Sol Hareket üyelerinin telefonlarına, gerekçesiz bir şekilde; Bilişim Yasası’na dayanarak el koyduğunu da hatırlattı.

Davalara, Basın Emekçileri Sendikası, Toplumcu Demokrasi Partisi Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Çağ-Sen, Sol Hareket, Bağımsızlık Yolu, Baraka Kültür Merkezi ve Yeni Kıbrıs Partisi de destek veriyor.

CTP’nin Tarihsel Misyonu

CTP milletvekili Doğuş Derya, yürürlüğe girer girmez basın ve ifade özgürlüğünü hedefine alan, birçok anti demokratik ve özgürlük karşıtı unsur barındıran Bilişim Suçları Yasası’nı CTP milletvekillerinin yaptığını övüne övüne ifade etmişti.

Ayrıca Derya, bu gibi yasaların yapılmasının CTP’nin tarihsel misyonu olduğunu da ısrarla vurgulamıştı.