Bir Devlet Hastanesi Çalışanının Gözünden: Bakan hazırmış Olası Bir Virüse!

ADL ÖZEL

UBP-HP Hükümeti’nin Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin dünyayı alarma geçiren Corona Virüsü salgınına ilişkin ülkede olası bir salgına tamamen hazırlıklı olunduğu açıklaması üzerine bir çalışandan www.ankaradegillefkosa.org sitesine gelen yorumu sizlerle paylaşıyoruz.

Bakan Ali Pilli, geçtiğimiz günlerde, Corona Virüsü’ne karşı hazır olduğumuzu söylemiş.

Devlet hastanesinin yoğun bakımında havalandırma yok. Klimalar eski. Klimadan üreyen bir akciğer enfeksiyonu var, o enfeksiyon çalışanlara bulaşmasın diye klimalar açılmıyor çalışanlar tarafından çünkü klimaların temizliği zamanında yapılmıyor, testleri yapılmıyor bir sorun var mı yok mu diye. Enfeksiyon kontrolü var evet ama çalışanları koruma amaçlı aşı dışında bir şey yapıldığını görmedim.

Servisin içi buzdolabı gibi. Hastaları örtüyoruz belki ama biz çalışanlar donuyoruz. Ben üniformanın paçalarını çoraplarımın içine koymaya başladım gece nöbetlerinde. Şaka değil. Görürseniz şaşırmayın. Yıllardır hastahanede çalışıyorum. Son beş yıldır her kış ayrı bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdim. Kullanmadığım ilaç kalmadı. Bu yıla da öksürerek girdim çok şükür.

Bakan hazırmış olası bir virüse…

Son yapılan nakilleri keyfine göre yaptı Bakan. Örneğin 3 yıllık personeli torpili var diye sağlık ocağına verdi. Nakil kurulu var evet ama şimdi Bakan Bey diyor ki “Ben yaparım olacak. Nakil kurulu dinlemem.” Bu neyin adaletidir?

Ben kendi hakkım olanı dahi alamıyorum bu keyfi tutumlar yüzünden. Benim bakmam gereken aile üyelerim var. Mental olarak rahat olmalıyım ki onlara karşı yararlı olabileyim. Bu şekilde verilmiş bir karar çalışanları kendi arasında bölmeye çalışmak değildir de nedir?

Bakan hazırmış olası bir virüse…

Bakan yeni yoğun bakım ünitesi açacakmış kısa süre içinde ama ünitenin başına koyacak sorumlu bir hekim bile yok. Evet yeni bir birim açmak iyidir, ama bunu sırf yapmak için mi yapıyorlar, toplumun yararı için mi? Bu türden adımlar sistemi iyileştirir mi diye düşünmeleri gerekmiyor mu? Bu sorunlar elbette sadece şu anki Bakan ile başlayan veya bu Bakan’dan sonra bitecek olan sorunlar değildir. Bu sorunları sağlıkta çalışmayan kolay kolay anlayamaz…

Bakan hazırmış olası bir virüse…

113 Paylaşımlar