Bir İmza Kampanyası Daha: “Kamu Görevlilerine Kesintiye Tamam, Zenginlere Ne Zaman?”

Kampanyayı imzalamak için tıklayınız

Change.org ‘da “”Kamu Görevlilerine Kesintiye Tamam, Zenginlere Ne Zaman?” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya metninde, hükümetin de zenginlerin cebine atmasını sağlamasının gerekliliğine vurgu yapılırken, kamuda örgütlü sendikalarına ise “Bu oyunu bozun! Kesintileri kabul edin ve zenginlere hangi bedellerin ödettirileceğini sorgulayın” çağrısında bulunuldu.

Bizler sağlık ile ilgili acil harcamaların yapılması gerektiğinin bilinci ve özel sektör emekçileri ile esnafın yaşadığı zorlukların farkında olarak; kendi maaşlarımızdan yapılacak kesintileri mesele yapmayı reddediyoruz! Hiçbir şarta veya aşağıda vurgulayacaklarımızın yerine getirilmesi koşuluna bağlamadan, bu kesintileri kabul ediyoruz. Hükümet’in restini görüyor ve arttırıyoruz!

Artık zenginlerin de elini cebine atmasının, hükümetin onlara halk adına bu  adımı attırmasının zamanı gelmiştir.

Kampanya metni:

Corona Virüs salgını nedeniyle toplum olarak zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Salgın riskine karşı uygulanmak zorunda kalınan sosyal izolasyon önlemleri nedeniyle ekonomik yaşamımız da sarsılmış durumdadır. Özellikle özel sektör çalışanlarının toplu işten durdurma, ödeneksiz izne gönderilme ve maaş kesintisi gibi zorluklarla yüzleşmekte olduğu bilinen bir gerçek. Bunun yanında küçük esnaf da iflas etme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Elbette önce sağlığımız gelmeli ve sosyal izolasyon tedbirleri devam etmelidir. Ancak sosyal devletin gereği olarak, zor durumdaki özel sektör çalışanları ve esnaf için de politikalar geliştirilmesi şarttır.

Görüyoruz ki, hükümetin almayı planladığı ekonomik tedbirler; temel olarak kamu görevlilerinden yapılacak maaş kesintileri, hayat pahalılığının dondurulması, öğretmen hazırlık ödeneklerinden kesinti ve 13. Maaşların bu yıl için durdurulması yolu ile finanse edilmeye çalışılmaktadır. Bizler sağlık ile ilgili acil harcamaların yapılması gerektiğinin bilinci ve özel sektör emekçileri ile esnafın yaşadığı zorlukların farkında olarak; kendi maaşlarımızdan yapılacak kesintileri mesele yapmayı reddediyoruz! Hiçbir şarta veya aşağıda vurgulayacaklarımızın yerine getirilmesi koşuluna bağlamadan, bu kesintileri kabul ediyoruz. Hükümet’in restini görüyor ve arttırıyoruz!

Bizler aşağıda imzası bulunan ve maaşlarından yapılması planlanan kesintileri şartsız kabul eden kamu görevlileri olarak; kendimizde şu soruları sorma hakkını buluyoruz:

1- Başta İspanya ve Türkiye olmak üzere, birçok ülkenin hali hazırda yapmış olduğu, özel hastanelere kriz süresince kamu tarafından el konulması ve ayrı karantina hastanesi oluşturulması adımını atacak mısınız, ne zaman atacaksınız?

2- Bankalarda on milyon TL’nin üzerinde mevduat hesabı olan ultra zenginlerden, bir defaya mahsus bir kesinti yapmayı düşünüyor musunuz? Bu hesapların hiç olmazsa faizlerinin %50’sine sağlık giderleri ve özel sektör emekçileri ile esnafın ihtiyaçları için el konulması seçenekleriniz arasında mı?

3- Yüksek geliri olan ve bugüne kadar teşvikler, muafiyetler, hibeler yolu ile kamusal kaynaklardan sonuna kadar yararlanmış inşaat şirkerleri, özel üniversiteler, araba galerileri, benzin istasyonları, büyük tarım arazisi sahipleri, bankalar, beş ve daha çok yıldızlı oteller ve kumarhanelere bir defaya mahsus özel bir vergi uygulamak çok mu zor?

4- Kriz döneminde bir çok sektör olumsuz etkilenirken, normal zamandan çok daha fazla ciro yapan, yani krizden ek gelir elde eden büyük marketlerin bu özel kazancını özel olarak vergilendirecek misiniz?

5- Sadece kamu görevlilerinin maaşlarından yapılacak kesinti ile; işsiz kalmış, ödeneksiz izne gönderilmiş, maaşları kesilecek özel sektör emekçilerini, batma riski ile karşı karşıya olan esnafı, toplumun acilen ihtiyaç duyduğu solunum cihazlarını ve test kitlerini karşılamak mümkün müdür?

Bu noktada hükümete çağrımız, ülkemizin nimetlerinden yararlanarak zenginleşmiş, kamu kaynakları ile bugüne kadar desteklenmiş, teşviklerden yararlanmış ultra zenginlerden, bu zor günlerde toplum sağlığı ve zor durumdaki özel sektör emekçilerinin desteklenmesi adına kesintiler yapılması yönündedir. Artık zenginlerin de elini cebine atmasının, hükümetin onlara halk adına bu  adımı attırmasının zamanı gelmiştir.

Kamuda örgütlü sendikalardan ise; her kriz döneminde özel sektör emekçileri ile kamu görevlilerini karşı karşıya getirme stratejisinin bir parçası olan bu maaş kesintisi tuzağına düşmemelerini istiyoruz. Aksine konuyu bizim maaşlarımıza getiren hükümet, esasen zenginleri bu gündemin arkasına saklamak, bizi özel sektör çalışanları ile birbirimize düşürmek istemektedir. Bu oyunu bozun! Kesintileri kabul edin ve zenginlere hangi bedellerin ödettirileceğini sorgulayın. Ancak bu şekilde tüm emekçiler birlik olabilir, ancak bu şekilde zenginlerin topluma olan borcunu ödetmek mümkün olabilir!

Bu düşüncelerle, tüm kamu görevlilerini bu metni imzalamaya, maaş kesintisini şartsız kabul ettiğimizi beyan ederek, üzerimize yıkılmaya çalışılan sorumluluğu ve maaşlarımız aracılığı ile değiştirilmeye çalışılan gündemi reddetmeye davet ederiz. Gelin hep birlikte hükümetin restini görelim ve arttıralım!

Kamu görevlilerine maaş kesintisi tamam, peki zenginlere servet vergisi ne zaman?

Kampanyayı imzalamak için tıklayınız