Bir Kadın Daha Gericiliğin Karanlığından Kurtuldu

Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin IŞİD’den geri aldığı Rakka’da, 18 yaşındaki Fatma Hesen zorunlu bırakıldığı çarşaftan “Bu karanlığı üzerimden atıyorum” diyerek kurtuldu.

Evrensel’in haberine göre: SDG’nin IŞİD’in başkenti olarak bilinen Rakka’ya başlatmış olduğu operasyon devam ederken, siviller açılan koridorlarla kurtarılmış bölgelere aktarılıyor. Bölgede dört yıldır süren IŞİD karanlığından kurtulup Yekîneyén Parastina Jin (YPJ)’lilerin karşıladığı kadınlardan biri olan Fatma Hesen ilk olarak giymeye mecbur bırakıldığı çarşafı çıkardı ve IŞİD’in döşediği mayınlara basmadan güvenli bölgelere ulaştı.

Fatma Hesen yaşadıklarını ve düşüncelerini, “Artık kara çarşaf giymek istemiyorum. Bu karanlığı üzerimden atıyorum. Bunu isteyerek giymiyorduk. Çetelerin zoru ile bu hale geliyorduk. Yoksa sonumuz ölümdü. Ama artık kurtulduk. O cehennemden çıktık. Özgürüz. Onlara dair her şeyi zorla yapıyorduk. Bunu artık yapmayacağız” diyerek ifade etti.

Fatma Hesen’in çarşaftan kurtulup renkli fistanı ile kaldığı fotoğraflar akıllara, geçen yıl Minbic’te IŞİD karanlığından kurtulduktan sonra çarşafını çıkaran kadını getirdi.

(evrensel)

24 Paylaşımlar