Bir Ömür Boyu Lefkara İşi – Neriman Özdemir

Bu yazıda sizlere, küçük yaşlardan beri severek yaptığım bir çeşit nakış işi türü olan Lefkara işinden bahsetmek isterim.

İlkokul üçüncü sınıftım. Dayımın eşi olan yengemden (biz o zaman genapla derdik) bu işi öğrendim ve bu yaşıma kadar severek yapmaya devam ettim, halâ da devam ediyorum.

1974 yılından önce işlediğimiz nakışları, benim o zamanlar yaşadığım köy olan güney Lefkoşa’ya bağlı Bodamya köyüne komşu Dali köyündeki bir Kıbrıslı Elen alıp satıyordu.

Bize fazla bir para verilmemesine rağmen bir şeyler üretmek bana zevk veriyordu. 1974 yılından sonra Omorfo bölgesindeki Akçay köyüne yerleştik. Ben Lefkara işini bu köyde de işlemeye devam ettim.

Bu köyde işlediklerimizi kooperatife veriyorduk. Çok az para kazanmamıza rağmen ufak tefek ihtiyaçlarımı gidermek, çocuklarıma harçlık vermek beni mutlu ediyordu. 

Lefkara işi geçmişte çok yaygın işlense de günümüzde maalesef insanlar artık hep hazır almaya alıştılar. 

Eskiden kızlarımızın çeyizinde sadece Lefkara işi değil elde örme tığ işleri ve oya işleri de vardı ama maalesef kaybettiğimiz diğer örf ve adetlerimiz gibi çeyiz geleneğimiz de kalmadı.

Ben sağlığım elverdiği sürece nakış işlemeye devam etmek istiyorum.

Neriman Özdemir

Bağımsızlık Yolu Üyesi

291 Paylaşımlar