BİSİKLETİNİ AL VE GEL! – İsmail Özuçar

Seçim kapıda. Uzak değil; 7 Nisan. Sloganlar bir bir çıktı ortaya. Her partinin başkan adayı şöyle prestijli, kulağa hoş gelen, dile kolayca takılabilen bir seçim sloganı buldu kendine. Mafyalara peşkeş çekilen reklam panocuklarına astılar resimlerini o kulağa hoş gelen slogancıklarıyla beraber. Biri diyor: “İşimiz gücümüz Lefkoşa”; son beş yılda Lefkoşa’yı domuz çiftliğine döndürdüklerini unutabilmişiz gibi. Diğeri diyor: “Sevgi, her şeyin başı sevgi… Doğru dürüst Lefkoşa”; 10 yıl önce, adayı olduğu partinin, belediyeyi nasıl borç batağına sürüklemeye başladığını hafızalarımızdan silebilmişiz gibi! Bu ikisinden neden özellikle bahsediyoruz? Çünkü bunlar Lefkoşa’ya sıçmış, şimdi de sıvamaya aday olanlar! Asla tek bir oyu bile hak etmeyenler!

İşte aynen böyle devam ediyor pişkinliğin somut yanı reklam panolarında, gazetelerin tam sayfalarında ve televizyon programlarında. Bununla da kalmıyor. Bu pişkin suratların sahipleri Lefkoşa’da bir sürü binaya sahip. Seçim zamanına kadar sanırsın ki terk edilmiş, işlevsiz! Seçim gelir; o binaları gör! Işıklandırmalar, bayraklar, afişler… Gençlik kolları orada… “Politika konuşmaya” başlarlar: “Be gardaş, gazanacak mı acaba bizim başkan?” Sonra takım tutar gibi diğer partinin gençlerini görünce: “Bizim başkan sizin başkana beş çeker, çıkamaycaksınız gardaşcığım sokağa 8’inde.” Seçime endeksli politika!

Çıkamayacaklar tabi. Seçime endeksli politika böyledir çünkü. Beş yıl boyunca seçimden başka hiçbir işle uğraşmazsan eğer beş yılın sonunda, çok geç değil, seçimin hemencecik ertesi günü, o ışıklandırılmış binaların ışıkları sönünce, afişini astığın başkan adayın kaybedince ne yapacaksın? Evine gideceksin…

Her belediye seçiminden önce mutlaka vaat edilen bir şey var: “Lefkoşa’ya bisiklet yolu yapacağız.” Bu vaat, liselerde kaptanlık seçimlerinde hep sözü verilen; “kantine müzik kutusu alacağım” ile eş değerdir bu seçim partileri için. “Şöyle “ütopik” bir şey ortaya atayım da zaten bu borç batağından herkes unutur bisiklet yolunu”. Şimdiye kadar sanırım bu vaatte bulunan iki aday var. Nereye, nasıl yapacaklarını henüz açıklamadılar… “Formül ceplerinde saklı (!)”.

Zaten şu sıralar bisiklet yoluna ne zaman ne de para harcayamazlar ki. Şimdilerde mafyaların reklam panolarına koyduklarını dev afişlerini, oraya buraya astıkları kocaman bayraklarını, her gün gazetelere çıkan tam sayfa reklamlarını ödemekle uğraşmanın yanında bir de seçim arabalarına koydukları benzinin faturasını hesaplamakla meşguller.

Ah şu “seçim arabaları”… Üzerinde bayraklar ve afişler asılı. Bütün gün dön dolaş Lefkoşa’yı. Kolay mı benzine iki ayda üç kez zam yapılmışken bu kadar benzin parası yetiştirmek? E zor tabi. Bir de ilgili partinin adayının reklamını yapan, kulakları tırmalayan bir seçim şarkısı.

Peki tüm bunlar komik mi sizce? Bizce değil. Bizce çok acı! Hatta acaba bunca parayı harcayan şu siyasi partilerin hiç mi aklı yok ha?

Vatandaş demez mi belediye çalışanları için yardım toplanırken aklınız neredeydi diye? Paranız yok muydu o zaman?

Her gün bunca benzin parası harcayıp gürültünüzle Lefkoşa’yı kirletiyorken hani vaadini ettiğiniz bisiklet yolum? Bunun için ne yapıyorsunuz?

Mafyalara peşkeş çekilen reklam panolarına bunca parayı dökerken nasıl temizleyeceksiniz belediye mi mafyadan?

Tüm bunların sorumlusu Ankara için var mı bir tek sözünüz bile?

Halkın arasında dolaşıyor daha şimdiden hangi siyasi partinin kaç para harcadığı. Biri 50.000’lerden biri 200.000’lerden diğeri 300.000’lerden bahsediyor. En çok parayı döken de Lefkoşa’nın bu durumundan sorumlu olanlar! Şansı olmadığını bildiği için saçıyor parayı! Aman kaybetmeyelim Lefkoşa’yı! Onlar için tüm mesele bu. Mesele gerçekten sadece Lefkoşa onlar için. Ele geçirilecek bir şehir! İçinde yaşayanlar değil yani önemli olan! Lefkoşalı değil! Dertleri hesap sormak da değil!

Biz diyoruz ki bu Cuma saat 17.00’de bisikletinizi alın ve LTB binasının önüne gelin. Bağımsız LTB meclis üyesi adayı Merter Refikoğlu da orada olacak bisikletiyle. Hani şu “Ankara için en kötüsü” olan.  Barakacılar da orada olacak. Hani şu “Bugün mührünü, yarın zincirlerini kır” diyenler. Lefkoşa’ya gerçekten bisiklet yolu isteyen, bu seçim arabalarından bıkan herkes orada olacak ve Lefkoşa’yı turlayacağız! Samimiyetsiz vaatlere karnımız tok artık!

 

Bu yazı 25 Mart 2013 tarihinde Afrika gazetesinde yayınlanmıştır.

Be the first to comment

Leave a Reply