BKP TOPLUMSAL VAROLUŞ GÜÇLERİ SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

1010884_10151735651758329_22478358_nBirleşik Kıbrıs Partisi Toplumsal Varoluş Güçleri düzenlediği basın toplantısı ile seçim sonuçlarını değerlendirdi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan konuşmasına seçimi kazanan adayları ve başarı gösteren CTP ve DP- UG’yi kutlayarak başladı.

İzcan, bu partiler rejime karşı, sisteme karşı, ekonomik pakete karşı halkın yanında mücadele vermeleri durumunda BKP Toplumsal Varoluş Güçleri’nin  her türlü mücadeleye destek olacağını belirtti.

İzcan, Birleşik Kıbrıs Partisi Toplumsal Varoluş Güçleri olarak seçim sistemi ve baraj sistemini aşamadıklarını ancak bu ayıbın kendi ayıpları olmadığını söyledi. İzcan, “Bu sonuç sistemin anti- demokratik yapısının sonucudur. Bütün karmaşa ve dezenformasyona, bütün boykot çağrılarına ve özellikle CTP’nin bizim tabanımıza yönelik bir kez daha bize destek verin, oyunuzu yakmayın gibi klasik alışılmış propagandalarına rağmen biz eskiye oranla oylarımızı ve desteğimizi artırdık. Bu başarı sadece Birleşik Kıbrıs Partisi’nin başarısı değildir. Bu başarıda Baraka Kültür Merkezi ve Devrimci Komünist Birliğin ve bu mücadeleye destek veren bireylerin de katkısı vardır. Herkese teşekkür ederim. Bize verilen desteğin karşılığını ve gereğini fazlasıyla yapacağımızı bilmelerini isterim” dedi.

Oy veren vermeyen tüm vatandaşlara da teşekkür eden BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP Toplumsal Varoluş Güçleri’nin Kıbrıs Türk toplumunun bağrından doğan bir ittifak olduğunu ve kavgasını toplumsal varoluş üzerine, Kıbrıs’ın birliği, bütünlüğü üzerine ve kardeşlik üzerine, emeğin savunulması, kendi kendini yönetme üzerine kurduğunu vurguladı. Mücadeledeki hedefin oluşturdukları cepheyi büyütmek olduğunu ifade eden İzcan, Toplumcu Demokrasi Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi ve diğer demokrasi güçlerine Kıbrıs Türk toplumunun varoluş kavgasına katılmaları yönünde çağrıda bulundu.

İzcan, “Bu cephede onların da yeri vardır. Ben varım deyen, toplumsal varoluş ilkelerini benimseyen, bütün örgüt ve bireylere cephemiz açıktır. Önümüzde yürüyecek çok yol vardır. Belediye seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimleri olacak, barış sürecine girilecek ve en önemlisi sokaktaki mücadele devam edecek. Biz sokağı, meydanı parlamento çatısı altına taşımaya çalıştık. Kapıya kadar dayandık ancak kapının kilidi bozuk çıktı, açılmadı. Biz bu kilidi kıracağız. Bu kapıyı da sökeceğiz. Sonuçta bu kapı sökülecek ve bu kavga da parlamento çatısı altına da taşınacak. Çünkü halkımız düne göre bugün bizi daha iyi anlıyor. Çünkü biz doğru yoldayız. Çünkü bize oy vermeyenler bile “inşallah kazanırlar” dedi. Belli toplumsal alışkanlıklar ve manipülasyonlar son gece olsa bile etkili oldu. Bu seçim yasalarının arkasına saklananların ayıbıdır bu ayıp. Eğer bizim oylarımızla CTP Lefkoşa’dan milletvekili çıkarıyorsa bu onların ayıbıdır. Halkın başkalarına verdiği oydan fırsatçı bir şekilde yararlanıyorlar ve ısrarla bu sistemi koruyorlar. Sonra da hiç çekinmeden bize birlik, mücadele, dayanışma diyorlar. Hırsızlarla, başkalarının oyunu çalanlarla birlik olmaz. Israrla devlet katkılarını alıp diğer partileri engelleyenlerle birlik olmaz. Demokrasi ve barış kavgası demokrasi ve barışa inanlarla verilir” dedi.

Bütün bunlara rağmen bazı yeni yüzlerin parlamentoya girdiğini belirten İzcan, meselenin adam veya kadın seçmek olmadığını, meselenin bu ülkede AKP’nin politikalarına direnen, ezilenin yanında olan, paketleri reddeden anlayışların güçlenmesi olduğunu söyledi. İzcan, “Dolayısı ile benim tüm partilere çağrım Ankara’nın dayattığı ve bütün kurumlarımızı elimizden alacak olan, çalışanları Ercan’daki gibi sokağa atacak olan özelleştirme adı altında yapılacak olan hırsızlığa karşı çıkmalarıdır. Bu paketi reddedmeleridir. İçini değiştirecem,

 

revzie edecem söylemleri halkı kandırmaktan başka bir şey değildir. Bu paket revize edilemez. Çünkü TC Büyükelçisi bu paketin uygulanacağı garantisini seçimden önce almıştır. Bu paket yokoluştur. Tüm kurumlarımızın elden gitmesidir. İşsizlik ve göçtür. Evet tedbir almaya ihtiyacımız vardır. Gelin bu tedbiri halk olarak hepberaber alalım. Beraber tartışıp yol haritamızı bulalım. Fedekarlık yapacaksak beraber yapalım” dedi.

Bu kampanya sürecinde BKP Toplumsal Varoluş Güçleri dışındaki partilerin Kıbrıs sorununu tartışmadığını ancak, esas sorunun Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü olduğunu belirten İzcan, parça parça, güven yaratıcı önlemler kapsamında, Maraş, ercan ve limanlar konusunda ambargoları ve kuşatılmışlığı ortadan kaldıracak her türlü adımın atılması ile ilgili adımların desteklenmesi konusunda çağrı yaptı.

İzcan, “Bütünlüklü çözümün arkasına saklanılmamalıdır. Bütünlüklü çözümün zemini şuanda yoktur. Tarflar bütünlüklü çözüme hazır değildir. Güney Kıbrıs zamana oynayıp direkt Türkiye ile görüşmek istiyor, AKP de bizi kullanıp kendi çıkarlarını sağlamlaştırıyor. Bu toplum 10 sene 20 sene daha bekleyemez. Evet bütünlüklü çözümü destekliyoruz. Ancak buna giderken de parça parça adımların atılmasını, ambargoların kaldırılmasını, üreticimizin desteklenmesini, ürettiğini satmasını da destekliyoruz. Bunlar bunu yapmıyorlar ve insanları oyalıyorlar” dedi.

BKP Toplumsal Varoluş Güçleri’nin güçbirliğinin devam edeceğine vurgu yapan İzcan, ittifaklarının seçim için kurulmadığını, seçimden çok önce çalışmalarının yapıldığını, şimdi yeni unsurların, yeni örgütlerin katılımı ve eksik örgütlerin tamamlanması ile kavganın hep birlikte sürdürülmeye devam edeceklerini söyledi. Hiçbir sorun yaşamadan tek bir parti gibi çalıştıklarını belirten İzcan, bundan sonra da herhangi bir sorun yaşanmayacağını söyledi. İzcan, “Bizim amacımız mevki makam değil, statükonun son bulması ve Kıbrıslı Türklerin kurtulmasıdır. Ülkemize barış gelmesi ve statükocuların siyaseten ortadan kaldırılmasıdır. Bu kavga daha bitmedi, bu kavga daha devam ediyor. Toplum adına yapılacak şeyler dışında her zaman karşılarında olacağız ve halkın gözü kulağı olacağız” dedi.

Özellikle Toplumcu Demokrasi Partisi’ne yeniden çağrıda bulunan İzcan, “TDP liderliği işbirliğini engellemiştir. Ancak sonuçta hem toplum hem de TDP mağlup oldu. Artık kararınızı verin. Bu işbirliği size de açıktır. Size de, YKP’de, ben varım deyen herkese de bu kavgada yer vardır. Siz değerli basın emekçilerine, halkımıza ve mücadele arkadaşlarıma da bu süreçte verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim” dedi.

Baraka Kültür Merkezi aktivisti Hasan Yıkıcı ise yaptığı konuşmada, yıllardan beridir toplumsal varoluş mücadelesinde bir yol açmaktan ve o yolu yürümekten bahsettiklerini, çok net bir şekilde Kıbrıs Türk halkının desteği ile bugün BKP Toplumsal Varoluş Güçleri ile birlikte bu yolun açıldığını ve daha emin adımlarla güçlenerek ve büyüyerek, birleşek  yürünmesi gerektiğinin görüldüğünü söyledi.

Yıkıcı, “Seçim sonuçlarında, umutları kuşatılmış, ekonomik paketlerle iradesi gasbedilmiş, siyaset sahnesindeki sözü çalınmış, hayalleri çalınmış Kıbrıslı Türk halkının hayallerinin geri yaratılabilmesi, iradesinin geri alınabilmesi için halkımızın içinde samimi, bağımsızlıkçı, AKP’ye karşı, Ankara hükümetlerine karşı, buradaki rejime karşı yükselen bir de ses olmuştur. Bu BKP TVG’ye verilen destekle gün yüzüne çıkmıştır. Bizim amacımız BKP TVG’nin genişletilerek bu yolun yürünmesini sağlamak, bu yolu birleşerek yürüme iradesi ve cüretini göstemektir. Kıbrıslı Türk halkının mücadelesini büyütmektir. Sokaklarda polis barikatı kurup eylem yapma hakkızmı gaspedenlere karşı polis parikatlarını da aşacağız. Seçim barajı ile birlikte toplumal muhalefetin, Kıbrıs Türk halkının varolma kavgasını verenlerin parlamentoda yeralmasını engelleyen seçim barajlarını da aşacağız. Sokakta barikatları, sandıkta barajları aşa aşa rejimle ciddi radikal bir mücadele vermekte iddalı olduğumuzu ve bu yolu kararlılıkla yürüyeceğimizi burdan samimi bir şekilde tekrarlıyoruz. Önümüzde yeni mücadele dönemi vardır. Bu anlamda BKP TVG’ye düşen görev bağımsızlıkçı, devrimci Ankara hükümetlerine ve rejime karşı, gasp edilen irademizin yeniden tesis edilmesi için bu mücadele hattını büyütmek, genişletmek ve büyütmektir. Sonuçlar bize daha da birleşmemiz, güçlenmemiz ve daha emin adımlarla yürümemiz gerektiğini göstermektedir. Bu anlamda bu hareketi daha da büyütmek ve güçlendirmek için çalışacağız” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply