Boğaziçi Direnişi

Boğaziçi Üniversitesi’nde AKP tarafından atanan rektöre karşı eylemler ve AKP polisinin faşizmi devam ediyor.

  • Boğaziçi Dayanışması Erdoğan’ın kendilerini hedef göstermesi ve üniversiteye 2 yeni fakülte kurulması ile ilgili, “12. Cumhurbaşkanına açık mektup” başlığıyla bir metin yayımladı. Üniversiteliler açıklamalarında “Melih Bulu o koltukta oturduğu sürece protestomuzu boyutlandırarak sürdüreceğiz” dedi.
  • Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atamasına Bilkent Üniversitesi öğrencileri de tepki gösterdi. Üniversite içine yürüyüş yapan öğrenciler, yaptıkları açıklamada, “Hedef göstermeleriniz bizi yıldıramaz” dedi.
  • Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 20 üniversiteye yeni fakülte, enstitü, yüksekokul kuruldu. Boğaziçi’ne de Hukuk ve İletişim Fakülteleri kuruldu. 12 üniversitedeki fakülte, enstitü ve yüksekokullar kapatıldı. 11 yeni rektör atandı.
  • Hacettepe’de öğrenciler Hacettepe Dayanışma Ağı’nın çağrısıyla Rektörlük binası önüne yürüdü. Öğrenciler burada bir basın açıklaması yaparak, “Aşağı bakmıyoruz, üniversiteler bizimdir” dedi.
  • İzmir’de Boğaziçi direnişine destek eylemine polis saldırdı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüyen 6 Halkevi üyesi gözaltına alındı.
  • Adana Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Boğaziçi direnişine destek için, Eğitim-Sen Adana Şubesi önünde yapılmak  istenen basın açıklamasına polis saldırdı. 9 kişi gözaltına alındı.
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) akademisyenleri, Boğaziçi direnişini selamlayarak “Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına karşı temel, evrensel, özerk, demokratik üniversite geleneklerini ve akademik ilkelerini savunan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin haklı itirazlarına katılıyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz. Bu gelenek ve ilkeleri savunan üniversite öğrencileriyle gurur duyuyoruz” dedi.
  • Boğaziçi direnişine destek için Ankara’da eylem yapmak isteyenlere polis saldırdı. En az 5’i Halkevleri üyesi olmak üzere çok sayıda kişi gözaltına alındı.
  • Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektöre direnen akademisyenleri hedef aldı. Melih Bulu’ya yönelik istifa çağrılarına da değinen Erdoğan, “Melih Bey’i oraya atamaktan dolayı da bakıyorsunuz bazı televizyon kanalları ikide bir ‘istifa etmelidir’, yani yürekleri yetse ‘Cumhurbaşkanı da istifa etmelidir’ diyecekler” dedi.
  • Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Mücadele Birliği Platformu (MBP), Alınteri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Partizan’ın ortak çatı altında bir araya gelerek oluşturduğu Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) kuruluş deklarasyonunu açıklamak için Kadıköy’de yapmak istediği eylem polis tarafından gözaltılarla engellenmek istendi.
14 Paylaşımlar