Bolivya’da Faşistlerin Saldırdığı Kadın Belediye Başkanı:“Beni Dövebilirler ama Görüşlerimi Değiştiremezler!”

Bolivya’da darbe sürecinde faşist gruplar tarafından sokak ortasında işkence edilen, üstüne boya dökülüp saçları kesilen Vinto Belediye Başkanı Patricia Arce hastanedeki tedavisinin tamamlanmasının ardından işinin başına döndü. Arce, “Bana inanan halkıma ihanet edemem” dedi.

Bolivya’da seçimleri kaybeden sağcıların yönetimi şiddet kullanarak ele geçirme operasyonunda Vinto belediye başkanı Patricia Arce faşistlerin saldırısına uğramıştı. Arce’nin üzerine kırmızı boya atılmış, saçları kesilmiş, dövülmüş, yalın ayak sokaklarda yürümeye zorlanmış ve uzun müddet sokakta dizleri üzerine çökmeye zorlanmıştı. Kadın belediye başkanına yönelik dört saatlik bu saldırının fotoğraf ve videoları, ABD güdümlü darbenin daha ilk g��nlerinde dünyaya faşistlerin elinde Bolivya’yı nelerin beklediğini gösteriyordu.

Aldığı yaralar sonucu hastaneye yatan Patricia Arce, 28 Kasım günü taburcu edildi ve ertesi gün belediye başkanlığı işine döndü.

Neler Olmuştu?

20 Ekim seçimlerinden sonra seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini ilan eden sağcı gruplar Bolivya’nın merkezi Cochabamba bölgesinde Vinto kasabasında bir köprüyü ele geçirerek geçişleri durdurdular. Bu saldırıdan hemen sonra köprü yakınlarında iki muhalifin Başkan Evo Morales taraftarlarınca öldürüldüğü söylentisi yayılmaya başladı. Bu söylentiler muhaliflerin şehir merkezine yürümelerine yol açtı.

Göstericiler belediye başkanını Evo Morales taraftarlarını otobüslerle getirerek köprüyü zorla açmaya çalışmakla suçluyorlardı. Bu saldırının ölümlere yol açtığına inanıyorlardı. Bu arada, köprü yakınlarındaki çatışmalarda iki değil bir kişinin yaşamını yitirdiği anlaşıldı. Çatışma için Morales taraftarlarının getirildiği söylentilerinin kaynağı hala meçhul.

Maskeli saldırganlar şehir merkezinde belediye başkanını esir alıp, sokaklarda “Katil” bağırışları arasında sürüklediler. Yalınayak dolaştırılan başkana zorla istifa ettiğine dair bir belge imzalatıldı.

Bu arada seçimleri Evo Morales’in %10 önde tamamladığının netleşmesi de saldırıları durdurmadı. Seçim sonucu ne olursa olsun ABD güdümündeki ırkçı ve dinci saldırıların önceden planlanmış ve hazırlanılmış olduğu daha sonra ortaya çıkacaktı. Evo Morales’in başkanlığı kazanması durumunda saldırıların başlatılması planlanmıştı.

Hastaneden Çıkış: “Beni Dövebilirler ama Görüşlerimi Değiştiremezler“

Aldığı darbeler sonucu yaralanan Başkan Arce hastaneye kaldırılmıştı.  Yediği tekmelerle böbreğinden yara alan Arce hâlâ iyileşmeyi bekliyor. Arce, kendisiyle konuşan RT muhabirine şunları söyledi: “Olanlar çok mide bulandırıcıydı. Saldırı sırasında yara aldım, iyileşmeye çalışıyorum. Hâlâ ağrılarım var.”

Arce başına taktığı peruğu çıkararak gözyaşları arasında anlatıyor: “Benim saçlarımı da kestiler. Beni dövebilirler ama görüşlerimi değiştiremezler. O sırada kafam çok karışıktı. Çoğu yüzlerini kapatmıştı ama sonra bazılarını tespit ettik. Çok üzücü olaylar. Bu insanların bana saldırması… Çocuklarım için de çok zor günler. Annelerini bu şekilde görmek… Böyle bir şeyin bir daha olmasını istemem. Bu şiddetin durması gerekli.”

İncil Sonunda Meclise Girdi

Bolivya’da ABD’nin örgütlediği ve başa getirdiği kesim dini inanışları iktidara gelmekte kullanan, zengin, ABD işbirlikçisi ve beyaz dostu, ama yerlilere ve işçi sınıfına düşman bir kesim. Ancak bu günlerde propagandaların�� daha çok dindar olmak üzerine yoğunlaştırıyorlar.  Böylece halk arasında güçlü olan dini inanışları öne çıkartarak ülkenin din temeli üzerinde rahata, huzura ve feraha ereceği, ahlaklı ve mazbut yaşamın geri döneceği söylemlerini yayıyorlar. Enteresan olan ise bu söylemlerin arkasındaki zengin muhalefet liderinin devlete milyonlarca dolarlık borcu olması, ABD ile yakınlığı ve şaşalı bir hayat sürmesi. Evo Morales’in uzaklaşmasının hemen ardından kendisini kanuna aykırı olarak başkan ilan eden kadın senatör Jeanine Anez ilk iş olarak meclise elinde İncil ile gelmiş, artık ülkenin İncil’e uygun idare edileceğini ve sonunda İncil’in meclise girdiğini sevinçle söylemişti. Şimdi iktidarda olduklarını söyleyen bu ABD işbirlikçisi ırkçı kesim İncil’in halkın hayatına da daha çok girmesini istediklerini de saklamıyorlar.

“Bana İnanan Halkıma İhanet Edemem“

Kesilmiş saçlarını gösteren belediye başkanı Arce devam ediyor: “Bana inanan halkıma ihanet edemem. Benim yanımda kalarak bu şehri geliştirmek isteyen çalışanlarıma teşekkürlerimi göndermek isterim. Bu şehri geliştirmeye devam edeceğiz. Bütün hedeflerimize ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bana bütün yapılanlardan sonra tekrar buraya dönmek benim için çok zor oldu. Belediye binasına yaptıklarından sonra orayı öyle görmek berbattı. Orayı bu kadar çalışıp düzeltmemizden sonra yapılanlar… Daha ne kadar kötüye gidebilir ki?  Oturup iyice düşünmemiz gerekir. Birbirimize zarar vermeyi durdurmalıyız. Birlik beraberliğimizi tekrar kurmamız gerekiyor. Hep kendi şehrim için çalıştım. İnancı olanlar bunları yapamaz.”

(Sendika.Org)

72 Paylaşımlar