Brezilya’da Korona Vakaları Patladı: Aşırı Sağcı Başkan Halkı Öldürüyor

Brezilya 23 Mayıs 2020 itibariyle en çok Korona Vakası’nın görüldüğü ikinci Ülke konumuna geldi. 22 Mayıs sonunda küresel vaka sayılarına göre bir günde 19 bin 946 vaka görülen Brezilya toplamda 330 bin 890 vaka sayısına ulaşarak 8 bin 894 günlük vaka ve toplam 326 bin 446 vaka olan Rusya’yı geçmiş durumda. En çok vaka ise 1 milyon 654 bin 94 vaka ile ABD’de görülmüş durumda.

Brezilya 16 aydan bu yana aşırı sağ başkan Jair Bolsarano tarafından yönetiliyor. Trump ile sıkı müttefikliği, kadın düşmanı söylemleri, darbe dönemine yönelik övgüleri ile bilinen ve yağmur ormanlarının yakılmasına daha fazla ekonomik getiri için sessiz kalmakla itham edilen Bolsarano,  Korona Virüsü’nü ilk çıkış zamanlarından itibaren basit bir grip olarak tanımlamış ve ekonomiyi durdurmanın Brezilya’ya daha fazla zarar vereceğini iddia etmişti.

Korona Virüsü’nün görece geç yayılım gösterdiği ülkede, pandemi sürecinde 2 sağlık bakanı görevinden ayrılmıi durumda. Sosyal mesafe kurallarına vurgu yapan ilk sağlık bakanı Bolsanaro tarafından görevinden alınırken, 15 Mayıs’ta sağlık bakanı ise Bolsanaro’nun ekonomiyi açması ve geçerliliği kanıtlanmamış ilaçları halk üzerinde kullanması yönündeki baskılar sonucu istifa etmişti. Ülkede sağlık bakanlığı görevine şu an vekaleten bir general yürütüyor. Ayrıca Bolsanaro’nun kabinesinde en yoğun halk desteğine sahip kişisi olan ve kabinenin ılımlı yüzü olarak görülen Adalet Bakanı Sergio Moro, Bolsanaro’nun federal polise müdahaleleri ve yarattığı politik krizler üzerine ‘bir efendiye hizmet etmek için kabineye girmedim’ diyerek istifa etmişti. 

Brezilya’da dün itibari ile toplamda 21 bin 48 kişi ölürken, son 2 günde ortalama günlük bin can kaybı yaşanmış durumda. Böylece Brezilya Korona bağlantılı günlük bin ölümden fazla ölümün gerçekleştiği ABD’den sonra ikinci ülke olarak kayda geçti.  Ayrıca Brezilya’nın vaka sayısına göre en az test uygulayan ülkelerden biri olması virüsün yayılımının tespit edilenden çok daha fazla olabileceği ihtimalini düşündürüyor. Ülkede 23 Mayıs 2020’ye kadar yapılan 735 bin testin 330 bini pozitif çıkmış durumda yani yapılan her 10 testten en az 4’ü pozifit çıkıyor. ABD’de bu oran 13 milyon 909 bin testten 1 milyon 645 bin pozitif vaka ile 10 testte 2’den az pozitif, Rusya’da ise 8 milyon 126 bin testte 326 bin 448 vaka ile 10 testte 1’den az vaka oranı mevcut.

Uzmanlar salgının Breziya’da pik noktasına ulaşmasına daha haftalar olduğunu belirtirken, ülkenin sağlık sistemi ve yoğun bakım üniteleri hali hazırda üst kapasitesine ulaşmış durumda. Aşırı sağ lider Bolsanaro ise halen destekcileri ile birlikte sosyal mesafe kurallarını uygulayan yerel yönetimlere karşı sokaklarda protesto gösterileri düzenliyor ve jet ski ile kameralara poz vermekten çekinmiyor.  

Ordu içerisindeki aşırı sağ unsurların desteği ve merkez sol Lula yönetimine yöneltilen yolsuzluk suçlamalar ve seçime katılım yasaklarının ardından iktidara gelen başkan Bolsanaro’nun son anketlerde halk desteği yüzde 40’ın altına inmiş durumda. Brezilya ise şirketlerin kar hırsı ile güdülenen aşırı sağ bir başkanın halk sağlığına verebileceği zararı gösteren trajik bir kanıt olarak tarihe geçmiş bulunuyor. 

Kaynaklar:

https://edition.cnn.com/2020/05/22/americas/brazil-coronavirus-cases/index.html
https://time.com/5840208/brazil-coronavirus/
https://time.com/5840854/sergio-moro-brazil-interview/
https://www.worldometers.info/coronavirus/
65 Paylaşımlar