Brüksel Dayatıyor: ‘Özelleştirme Yasası 5 Mart’a Kadar Onaylanmalı’

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT) özelleştirilmesiyle ilgili yasanın geçtiğimiz gün yapılan oylamada, hükümetten ayrılmaya karar veren DİKO partisi milletvekillerinin çekimser oyları yüzünden Meclis tarafından reddedilmesinin ardından, aynı yasanın başka bir başlıkla ve içerisinde yapılan değişikliklerle, önümüzdeki Salı günü yeniden oylamaya sunulacağı haber verildi.

 

 Alithia gazetesi “Maceranın Ardından Rahatlama” başlıklı manşet haberinde, DİKO’nun özelleştirme yasasındaki değişikliklerden memnuniyet belirttiğini ve Salı günü yasayı oylayacağını belirttiğini haber verdi.Gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümet yetkililerinin söylediklerine dayanarak, dün yaşanan ve genel bir rahatlamaya neden olan gelişmelerin ardından, Kıbrıs’ın güneyinde, yasanın reddedilmesinin ardından yaşanabilecek “serüvenlerden” kaçınacağı yorumunda bulundu.

Gazete, yasanın geçtiğimiz gün reddedilmesinin ardından, Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun önceki gün yasada birtakım değişiklikler yaptığını ve yasayı ivedi bir biçimde yeniden Meclis’e sunduğunu ifade etti.

Meclisin, yasayı onaylamak veya reddetmek amacıyla, önümüzdeki Salı günü öğlen 12,00’de toplanacağını belirten gazete, DİKO Meclis grubunun dün toplandığını ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un, yeni yasadan memnun olduğunu ve bunun onaylanacağına dair inancını dile getirdiğini ekledi.

DİKO’nun, Bakanlar Kurulunun yasa konusunda partinin sunduğu değişikliklerin çoğunu kabul etmesinden memnuniyet belirttiğini yineleyen gazete, öte yandan diğer muhalefet partilerinin yeniden yasayı reddedeceklerini belirttiklerini, ancak DİSİ, DİKO ve EVRO.KO’nun, çoğunluğu teşkil ettiklerini belirtti.

İlgili haberlerde, yasanın reddedilmesiyle birlikte, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Troyka’dan alacağı bir sonraki kredi dilimi havaya uçabileceği gibi, memurların ve emeklilerin Mart ayı maaşlarının da bundan ötürü tehlikeye girebileceği anımsatıldı.

Öte yandan gazete, Meclisin yasayla ilgili toplantısının, Troyka’nın özelleştirme yasasının onaylanmasını şart koştuğu 5 Mart’tan bir gün önce  yapılacağını da işaret ederken, Euro Grubu’nun ise Kıbrıs Cumhuriyeti’ne  yönelik bir sonraki kredi dilimini serbest bırakmak üzere, 10 Mart’ta toplanacağını anımsattı.

Fileleftheros gazetesi ise “Bütün Tantana İki Madde İçindi… Başlık ve 100 Kelime Değişti, Yasa Oylanmaya Gidiyor” başlıklı manşet haberinde, yasanın başlığının hukuki sebeplerden, yasadaki iki maddenin ise DİKO’nun memnun edilmesi için siyasi sebeplerden değiştiğini yazdı.

DİKO’nun geçtiğimiz günkü oylamada çekimser kalan milletvekillerinin tavrının da değiştiğini yazan gazete, böylece geçtiğimiz gün reddedilen yasanın önümüzdeki Salı günü, oylanmak üzere yeniden Meclis’e gideceğini ifade etti.

Haber Haravgi gazetesinde “DİKO’nun Oylaması İçin Görsel Değişiklikler”, Simerini’de “Meclis Salı Günü Yeniden Oyluyor- Genel Kurula Özelleştirmelerle İlgili Yeni Yasa”, Politis’te ise “Yasa Oylamaları İçin Yeniden Meclis’e… Yasa Yuvarlak Değişikliklerle Salı Günü Geri Dönüyor- DİKO, Sunduğu Değişiklik Önerilerini Kabul Etmediği İçin, DİSİ’ye Sorumluluk Yüklüyor” başlıklarıyla yer aldı.

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN KIBRIS CUMHURİYETİ’NE UYARI

Öte yandan gazeteler, Avrupa Komisyonu’nun, özelleştirme yasası konusunda Kıbırıs Cumhuriyeti’ne net bir uyarıda bulunduğunu yazdılar.

Gazeteye göre Komisyon, Kıbrıs’ın güneyinin Troyka’dan alacağı bir sonraki kredi diliminin ödemesinin yapılmasıyla ilgili mevcut zaman takvimine uyulması için, KİT’lerin özelleştirilmesiyle ilgili yasanın 5 Mart’a kadar onaylanması gerektiğini iletti.

Habere göre, Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali işler Komisyonu Üyesi Olli Rehn’in sözcüsü, konuyla ilgili açıklamasında, özelleştirmelerle ilgili yasanın benimsenmesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik bir sonraki kredi diliminin ödenmesinin ön şartı olduğunu sözlerine ekledi.

 

24 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply