Bu Devlet Katil Değilse Ne?

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi ve Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tadilat çalışmaları sırasında iş güvenliği önlemlerinin alınmaması, işçi güvenliğinin ne patronların ne de devletin umrunda olmadığını gözler önüne serdi

Güvenlik halatsız, kasksız…

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa AKM’de yapılan tadilat çalışmalarında işçilerin kasklarının nizami olmaması, korkuluksuz, güvenlik halatsız ve iskele kurulmadan ince bir inşaat paleti üzerinde çalıştırılması işçilerin güvenliği için ciddi tehlike yarattı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde, bir işçinin 2 metre ve üzerindeki yüksekliklerde çalışırken işçi güvenliğini sağlayacak olan hiçbir önlemin alınmadığı görüldü.
2 metrenin üzerindeki yüksekliklerde çalışırken olması gereken iskele, güvenlik halatı, korkuluk ve koruyucu kaskın hiçbirinin olmadığını yoldan geçen yurttaşlar görürken, devlet yine 3 maymunu oynadı.

Sendikasız çalıştırılmayı yasaklayan tasarı mecliste ama…

Yaşanan tüm iş cinayeti teşebbüslerine patronların karı uğruna göz yuman hükümetler, ilgili yasa mecliste durmasına rağmen, sendikasız çalıştırılmanın yasaklanmasının önünü açacak yasal düzenlemeyi yapmıyor. Hükümet, patronlara af yolu ile sömürünün önünü açmakla meşgul durumda..

46 Paylaşımlar