BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM! – HASAN YIKICI

Yerel seçimler için artık son düzlükteyiz…

 

Seçimin tüm nabzı neredeyse tamamen Lefkoşa’da atmakta…

 

Yıllardan sonra ilk kez Lefkoşa’da sol bir ittifak ve onun adayının seçimleri kazanma ihtimali var…

 

Ve bu ihtimal giderek yükselmekte…

 

TDP, BKP ve Baraka ittifakı bir yandan yerel yönetimlerde alternatif sol bir siyasetin mümkün olduğunu gösterirken diğer yandan da devrimcilerin ve solun yapacağı geniş ittifakların adım adım başarıya ulaşabileceğinin de göstergesi olmakta…

 

Her ittifakta olduğu gibi söylem ve görüş farklılıkları da yok değil bu ittifakta. Ve her zaman olduğu gibi eleştiriyi hatalar veya yanlışlıklar üzerinden değil, sırf eleştirmek için eleştirenler de bu farklılıklar üzerinden hareket etmeye çalışmakta. Fakat bunun üzerinden hareket etme alanları o kadar dar ve saydam ki, bir cümleleri ikincisine bağlanamıyor neredeyse…

 

TDP, BKP ve Baraka ittifakı, kendi yolunu çizen ve karşısındaki üzerinden kendini tanımlamayan, kendi yolunu açan, farklılıkların ayrılık olarak değil, zenginlik olarak algılayan çoğulcu bir sol siyaset örneğini sergilemekte.

 

 

Ve bu ittifak bugün gerek söylemleri ile gerekse de Lefkoşalıya verdiği güven ile adım adım kazanmaya gidiyor… Çünkü Lefkoşalı da farkında, ittifak kazanırsa Lefkoşa da kazanır!

 

İleride bu ittifakın ve güç birliğinin asgari müştereklerde genişleyerek devam etmesi, sadece Lefkoşalı için değil, söz, yetki, karar ve iktidar mücadelesi veren Kıbrıslı Türk halk için de değeri bir varoluş zemini olacaktır.

 

 

***

Lefkoşa’yı ciddi bir kırılma bekliyor…

 

TKP’den sonra ilk kez CTP dışında içerisinde devrimci sol anlayışı da barındıran bir  birliktelik seçime kazanma iddiası ile giriyor.

 

Lefkoşa’da anket dahi yayınlayamayan CTP-BG şu ana kadar psikolojik olarak yenik durumda!

 

KADEM ve Redborder gibi araştırma şirketlerinin Lefkoşa sonuçlarını öğrenemezken iki güvenilir internet sitesinin anketine göre Harmancı ve ekibi önde veya CTP’nin ensesinde!

Öten yandan CTP kadroları ise teselliyi düzmece anketlerde bularak kendilerinin de anket şirketinin de sahiplenmediği ‘Lefkoşe’li anketi paylaşmakta bulmakta…

 

Halbuki ne anketler gördük, zaten yoktular diyesi geliyor insanın…

 

CTP Lefkoşe’nin altında kalırken, Lefkoşa rengarenk bir sola gülümsüyor…

 

***

 

Lefkoşa bir kırılmaya doğru gidiyor. Seçim sat-ı mahalinde bu sefer sağ yok! Kendi kemikleşmiş oylarını dahi almakta zorluk çekecek olan UBP, bu oyları muhafaza etmek için çabalıyor…

 

CTP ise bu sefer artık gelenekselleştirdikleri ‘Bize oy verin, zaten kazanamayacak olanlara oy verip de UBP’nin önünü açmayın’ söylemine sarılamayacak.

 

Genelde son günlerde bu söyleme sarılan CTP, bu kez elindeki ‘en güçlü’ psikolojik söylemi kaybetti. Öte yandan süreç içerisinde de ‘yıldızlar da yıldızlar’ söyleminden başka bir politik muhteva sunmadığı için inandırıcılık problemi çekiyor.

 

TDP, BKP ve Baraka ittifakına ise gerek medyadan gerekse de Lefkoşalı’nın geniş kesimlerinden ilgi, merak ve güven oluşturmuş durumda…

 

 

***

 

Bir kez CTP-UBP ikilemi kırılırsa, ki kırılacak gibi gözükmekte yeni bir sürece girilmiş olarak. Ve bu süreç sadece yerel seçimlerle sınırlı kalmayacak, sokak siyasetinden, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar aşağıdan yukarıya çürümüş kurumsal siyaseti de doktrinlerin arasında kalan devrimci olduğunu iddia eden siyaseti de sarsacaktır.

 

***

 

Bu kırılmayı başlatacak olan ve yeni bir kapıyı aralayacak olan Lefkoşalıdır…

29 Haziran’da Lefkoşalı ya yeni bir yol açacak ya da çürümüş kurumsal siyasetin içine hapsolan politikalar arasında sıkışıp kalmaya devam edecek.

 

Hasan YIKICI

Baraka Aktivisti

 

59 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply