“Bugün Kıbrıslı Türklerin federasyon istemediği ve eylemde pankart yasağı olduğu şeklindeki İKİ YALANIN maskesi düşecek”

genel sekreter
genel sekreter

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, bazı kesimlerin, Bu Memleket Bizim Platformu’nun bugün düzenleyeceği eylemle ilgili “Eylemde ifade özgürlüğü kısıtlanıyor, pankart yasağı var” ifadelerine yanıt verdi.

Açıklama şöyle:

İKİ YALAN VE BİR GERÇEK

Bu Memleket Bizim Platformu, halkımızın solda iş-güç-eylem birlikteliği çağrısına duyarsız kalmayan sendika, parti, örgüt, dernek ve hatta sosyal medya gruplarının asgari müştereklerde biraraya geldiği en geniş zemindir. BMBP çatısı altında ortak hedefler doğrultusunda biraraya gelme basireti göstermiş örgütler, bugün saat 17:00’da Peyak önünde buluşarak İnönü Meydanı’na yürüyecekler ve bir sürden beridir dile getirilmekte olan “Kıbrıslı Türkler Federasyon İstemez” yalanına güçlü bir yanıt verecekler. Eylemin amacı 27 Nisan 5+1 cenevre konferansı öncesinde, hala güçlü bir federasyon iradesinin varlığını göstermektir. Bu nedenle de eylemin sloganı “Federasyon Yolunda Birlikte”dir, federal bir Kıbrıs isteyen herkes de, tüm halk bu eyleme davetlidir.

Kıbrıslı Türklerin federasyon istemediği yalanını yayan, ayrılıkçı zihniyet kadar, kendi sekter tutumunu; “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olma arzusunu” halkımıza barışçılık kisvesi altında dayatmaya çalışan Kıbrıs milliyetçileri de bu eylemden rahatsız olmuşlar ki, “eylemde ifade özgürlüğü kısıtlanıyor, pankart yasağı var” diye bir yalan uydurmuş, bunu yaymaktadırlar.

BMBP kurucu sendikalar ve partilerin OYBİRLİĞİ ile karar alır. Hiçbir toplantıda ne pankart yasağı ne de slogan yasağı önerilmiş, ne pankart yasağı ne de slogan yasağı oylanmış, ne pankart yasağı ne de slıgan yasağı kararı alınmıştır. Bu yasak yalanı; kendi üniter Kıbrıs hedefini, Türk milliyetçiliğinden kaçıp Elen milliyetçiliğine teslim olma korkaklığını, Federal Kıbrıs alerjisini halka anlatamayanların, diğerlerini kötüleme operasyonundan başka bir şey değildir. İki gündür, BMBP içerisindeki özel yazışmaları platform kararı gibi etrafta yayanlar, ifade özgürlüğünün en temel unsurunun konuşma mahremiyeti ve karar alıncaya kadar serbest düşünme hürrüyeti olduğunu bilmezden geliyorlar. Kaldı ki onlarca farklı örgütün biraraya gelip, beraber eylem organize edebilmesine rağmen, kendilerine de açık olan bu birlikteliğe neden katılmadıklarını halka izah edemiyorlar. Federasyon karşıtı oldukları için, Kıbrıslı Elen hegemonyasında bir Kıbrıs Cumhuriyeti’ne teslim olmayı tercih ettikleri için, katılmadıkları BMBP’nu kötülemek için, tıpkı iki devletçiler gibi yalana başvuruyorlar.

Kendilerinin bu platforma katılmama, kendi görüşlerini özgürce ifade etme özgürlüğü olduğu gibi, başkalarının da onların sekter tutumunu sorgulama, eleştirme ve yanlış bulma özgürlüğü vardır. Bunu ifade etmek, üatelik de kapalı bir iletişim grubunda ifade etmek, yasakçılık değildir. Sorgulama özgürlüğünü, eleştirme özgürlüğünü “yasakçılık” olarak yansıtanlar, halka yalan söylüyorlar. Bugünkü eylemle ilgili bir pankart yasağı önerilmemiş, oylanmamış ve karar alınmamıştır.

Sahte kahramanlar, olmayan bir karara hodri meydan çekmektedirler. Esasen federal Kıbrıs istencini, gölgede bırakmaya çalışmaktadırlar. Ama bugün Kıbrıslı Türkelrin federasyon istemediği ve eylemde pankart yasağı olduğu şeklindeki İKİ YALANIN maskesi düşecek, tüm farklılıklarımıza rağmen “Federasyon Yolunda Birlikte” yürüyebildiğimiz GERÇEĞİ net ve duru bir şekilde zihinlere kazınacaktır. Gelin birlikte haykıralım #BirleşikFederalKıbrıs

✌
63 Paylaşımlar