Çalışanlar Saldırıya Uğradı, GÜÇ-SEN İş Bıraktı

Mağusa Limanı’nda görevi başında beyan dışı olarak tespit ettiği mallara el koymak isteyen gümrük çalışanları darp edildi. Olayın ardından Gümrük Çalışanları Sendikası’nda örgütlü gümrük çalış anları2 saatlik iş bırakma eylemine gitti.

Yaşanan olayın ardından Gümrük Çalışanları Sendikası’nda örgütlü gümrük çalışanları saat 12:30-14:30 saatleri arasında iş bırakma eylemi yaptı.

GÜÇ-SEN Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Hüseyin Müezzin, Güç-Sen olarak bahsi geçen olaya karışanlar ve gümrük memurlarını  darp eden kişilerle ilgili yasal soruşturma ve cezai işlem başlatılması için Maliye Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nü göreve çağırarak sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

GÜÇ-SEN  Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Hüseyin Müezzin, 5 Haziran tarihinde Mağusa Limanı’nda Toros gemisinin tahliyesi esnasında görevli gümrük çalışanlarının görevleri başındayken beyan dışı mal tespit etmeleri nedeni ile bu mallara el koymak istedikleri esnada önce sözlü, sonra fiziki saldırıya uğrayıp darp edildiklerini kaydetti.

Gümrük ve Rüsumat Dairesi çalışanlarının bir süreden beri açık hedef haline getirildiğinin altını çizen Müezzin, yaşanan bu olayın gümrük camiasının ne kadar zor şartlarda çalıştığını, pandemi döneminin en başından beri görevinin başında olan, devletin gelirlerinin yarısını toplayan bu camianın şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdiğini açıkladı.

323 Paylaşımlar