CAS Çalışanları Eylemde: Meclis Önüne Çadır Kuracaklar

Ercan Havalimanı’ndaki yer hizmetlerini veren Cyprus Airport Services (CAS) şirketinde sendikalaştıkları gerekçesiyle yapılan işçi kıyımlarının devam etmesine karşı DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ’in ve CAS çalışanlarının eylemi başladı

Sorunlar Çözülene Kadar Meclis Önünde Kalacaklar

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre; Ercan Havalimanı’ndaki yer hizmetlerini veren Cyprus Airport Services (CAS) şirketinde sendikalaştıkları gerekçesiyle yapılan işçi kıyımlarının devam etmesine karşı DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ’in ve CAS çalışanlarının eylemi Lefkoşa Terminali önünden başladı. Eylemciler, bu sabah saat 11’de terminalden Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşleri Meclis önünde son bulan eylemcilerin Meclis önünde çadır kuracakları öğrenildi.CAS’ta çalışan emekçilerin sorunları çözülene kadar Meclis önünde kalacağı da öğrenildi…

Aşam: Ekmeğimiz İçin Mücadele Ediyoruz
Emek-İş Başkanı Koral Aşam yaptığı açıklamada, Dev-İş’e üye olan emekçileri kırmaya yönelik baskıların halen devam ettiğinin altını çizerek, Özgürgün’ün CAS’ta çalışan emekçileri tek tek arayıp, sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yaptığını da iddia etti.

Asam, açıklamasının devamında, Özgürgün ve UBP’lilerin CAS emekçilerini arayıp Dev-İş’ten istifa etmelerini, etmemeleri halinde görevden durdurulacaklarını iddia ederek “böyle hükümet olmaz olsun. Biz emekçiysek, hayatımız için, evlatlarımız için, ekmeğimiz için mücadele ediyoruz. Baktıkları zaman gördükleri şey nedir? Çaresizlik mi kararlılık mı? Çalışanların hepsi son derece kararlıdır. Bugünden sonra da bu mücadeleleri devam edecektir. Direnişimiz sonuç alıncaya kadar devam edecektir” dedi.

Felek: Çalışanların Sendikalaşması Engellenemez
Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek de Meclis önünde açıklama yaptı. Felek yaptığı açıklamada “Bu ülkede hukuk var mı?” diye sorarak, “Eğer varsa CAS çalışanlarının sendikalaşması da engellenemez” ifadelerini kullandı.
Felek, sendikal haklar için sonuna kadar direneceğini de ifade ederek, “Bu ülkede hukuk düzeni varsa 21 kişi işine geri dönmelidir” dedi.

ee5fe07f5b721f3440cc6cd84b1150d3

cb6d9-15592608_960457284055517_236163282_n

 

Fotoğraflar: Kıbrıs Gazetesi
(Kıbrıs)

20 Paylaşımlar