CAS Emekçilerinin Mücadelesi Sürüyor

Özel havayolu şirketlerinin Ercan Havalimanı’ndaki sefer sayısında azaltmaya gitme kararı almasının ardından devletin peşkeş çekmeye hazırlandığı CAS’ın emekçilerinin hak arayışları ve mücadelesi devam ediyor.

Hükümet, olaydan kurtulmak için hukuki zemin aramaya devam ederken 134 gün önce eylemlerine başlayan CAS emekçileri mücadelelerini bugün tekrar Başbakanlık önüne taşıdı. CAS emekçileri adına TAK’a açıklama yapan Okan Eroğlu, hükümetin kendilerine karşı ilgisiz olduğunu belirterek, tek istediklerinin CAS’ın yaşatılması olduğunu belirtti.

KTHY Yaşıyor Olsaydı, CAS Hizmet Vermeye Devam Edecekti”

Yöneticilere KTHY’nin yaşaması halinde CAS’ın hizmet vermeye devam edeceğini hatırlatan Eroğlu, “Bu kadar insan işsiz kalmasın, CAS’ı yaşatsınlar. CAS’ın halihazırda hisseleri devlettedir. CAS devlet güvencesi altında bir şirket olsun.” dedi. Eroğlu, havalimanında mutlaka bir handling şirketinin hizmet vermesi gerektiğini belirtti ve bunun için ikinci bir şirket kurmak yerine CAS’ın yaşatılması çağrısında bulundu. Emekçi, CAS emekçilerinin maddi durumları günden güne kötüye gitmeye devam ederken devletin işin ciddiyetini anlamadığını ve bayram öncesi kendilerine yapılması gereken ödemeyi de alamadıklarını belirtti.

Devletin 3 Temmuz 2010 tarihinde, 3,5 milyon lira ödeme yapmasına rağmen devredilmeyen CAS hisseleri ile ilgili dava ise henüz görüşülmedi. Söz konusu dava CAS’a dair hükümetin attığı tek adım olma niteliği taşımakta.

27 Paylaşımlar