Çeler’in Yalanları Bir Bir Dökülüyor: Acil Kriz Masasına Ne Oldu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in anlık olumlu tepkiler almak adına verdiği vaatlerin yalan olduğu bir bir ortaya çıkıyor.

Bakan Çeler koltuğa oturur oturmaz Bakanlığın resmi sayfasından bir açıklama yaparak “iş kazalarına” bütünlüklü çözüm bulunması amacıyla “Acil Kriz Masası” oluşturulduğunu duyurmuştu.

Çeler’in “Önlemleri” 7 İşçiye Mezar Oldu

Duyuruda, kısa vadede  “iş sağlığı ve güvenliği açısından ‘‘hayati tehlike’’ tespit edildiği takdirde; acil önlemleri almayan inşaatlar Daire tarafından durdurulacaktır” denilmişti. Ancak o günden günümüze 7 işçinin iş cinayetlerinde öldürülmesi, bu önlemin  etkili olmaktan ne denli uzak olduğunu ortaya seriyor.

İşçinin güvenlik önlemi alınmayan bir işte çalışmayı reddedebilmesini sağlayacak olan sendikasız işçi çalıştırmanın yasaklanmasına ise Çeler karşı.

Komiteler Nerede?

Ayrıca duyuruda, uzun vadede “İş Sağlığı ve Güvenliği Sorunlarının Çözümü için Komite” ve ona bağlı alt komiteler kurulacağı belirtilmiş olmasına rağmen komitelerin kurulup kurulmadığı ve ne iş yaptıkları meçhul.

Çeler, “Pazar İzinleri Dikkatli İncelemeden Geçecek” Demişti

Bakanlığın resmi sayfasından yapmış olduğu bir başka gönderide ise Çeler,  “Pazar gün inşaatların devam etmesi ile ilgili bakanlığımıza gelen başvuruların tümünü geri çevirdik.” demişti. Bu izinlerin  dikkatli bir incelemeden geçmeden verilmeyeceğini belirtmişti. Ancak Çeler 1 yıldan fazladır görevde olmasına rağmen inşaat faaliyetlerinin Pazar günleri devam ettiği herkesçe biliniyor.

İş Cinayeti Yaşanan İnşaatın İzni Var mıydı? 

Dün yaşanan iş cinayetinde “Pazar izninin” olup olmadığı ya da izin verilirken Çeler’in bahsettiği gibi dikkatli bir inceleme yapılıp yapılamadığı ise bilinmiyor.