CHAVEZ ANISINA İKİ TOPLUMLU ETKİNLİK YAPILDI

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Kıbrıs Elçiliği, Hugo Chavez anısına iki toplumlu  etkinlik düzenledi.

Venezuela Elçiliği, Hugo Chavez’in ölüm yıldönümü olan 5 Mart’ta, Chavez’in barış ve halkların kardeşliği gibi düşüncelerini yansıtacak bir etkinlik olarak, Kıbrıs’ın iki halkından gençlerin beraber katıldığı  futbol turnuvası düzenledi. Kıbrıs’ın güneyinden EDON, kuzeyinden ise Baraka, Bağımsızlık Yolu ve BKP Gençliğin katıldığı turnuvada, karma takımlar karşı karşıya geldi. Turnuvada ilk üçe giren takımlara kupa verilirken, tüm katılanlara da anı madalyası verildi. İlerleyen yıllarda da Chavez anısına iki toplumlu etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.

HUGO CHAVEZ KİMDİR?

1998’den ölümüne kadar ülkenin devlet başkanı olan Hugo Chavez, bir işçi sınıfı ailenin çocuğu olarak  Barinas’ta doğdu ve siyasi yaşamına subay olduğu ordu içinde başladı. Ülkenin politik sistemini eleştiren Chávez, 1980’lerin başlarında gizlice Bolivarcı Devrimci Hareket-200 (MBR-200) kurdu. 1992 yılında Başkan Carlos Andrés Pérez hükümetine karşı başarısız bir darbe girişimine liderlik yaptı.

2 yıllık hapislik sürecinden sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi kuruldu ve 1998 yılında Venezuela devlet başkanı seçildi. Ardından Venezuela devlet yapısını ve bazı grupların haklarını değiştirdiği yeni bir anayasa tanıttı ve 2000 yılında yeniden seçildi. Yaptığı ikinci başkanlık dönemi Bolivarcılık misyonlarını izleyen bir sistemi tanıtan Chávez, komünal konseyler ve işçilerce yönetilen kooperatifler kurarak bir dizi toprak reformunu hayata geçirerek, çeşitli kilit sanayileri kamulaştırdı.

Chavez, muhalif bir darbeyle baştan indirilmiş, ancak 2 gün (48 saat içinde) barriosta (İspanyolca konuşulan ülkelerde kırsal alana verilen isim) yaşayan halkın darbecilere karşı yaptığı protestolarla tekrar iktidara gelmeyi başarmıştır. 4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela’da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012’ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazanmıştır.

Ekim 2012 seçimlerinde Venezuela lideri Hugo Chavez, oyların yüzde 54’ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles’i geride bırakarak dördüncü kez Devlet Başkanı seçildi.

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neoliberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chávez, ülkesinin yüz yüze olduğu yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddia etmiş ve devrimden söz etmiştir. Venezuela’da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmuştur.

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, İran, Belarus, Suriye gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir.Son olarak da Birleşmiş Milletler konuşmasında “Şeytan dün buradaydı” sözleri ile George Bush’u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştır.

2011 yılında pelvis bölgesinde görülen lezyonlar nedeniyle Küba’da ameliyat olan Chavez’in sağlık durumu, 2012 yılında kanserin nüksetmesi nedeniyle tekrar kötüleşmiş, bu nedenle anayasal zorunluluk gereği katılmak zorunda olduğu yemin törenine katılamamıştır.

27 Kasım 2012’de, Chavez kanser yüzünden daha fazla tıbbi tedavi için Küba’ya seyahat etme planlarını açıkladı. 18 Şubat 2013 tarihinde, Küba’daki kanser tedavisinden 2 ay sonra Venezuela’ya döndü. 4 Mart’ta, solunum sorunları kötüleşti ve yeni, ciddi solunum yolu enfeksiyonu hastası olduğu Venezuela hükümeti tarafından açıklandı. 5 Mart 2013 Salı günü hayatını kaybetti.

45 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply