Ciklos’ta Yaşanan İnsan Hatası: Hükümet Ne Yapacak? Atakan İstifa Edecek mi?

Geçtiğimiz Aralık ayında; Girne, Lapta, Alsancak, Dikmen ve Ciklos mevkiinde yaşanan su baskınlarına ilişkin KTMMOB’ne yapılan çalışmanın raporuna göre yaşananların nedeni insan hatası.

Hükümet Bakan Atakan’dan Hesap Soracak mı? Atakan İstifa Edecek mi?

4’lü Hükümet’in, 4 gencin ölüme yollandığı olay için “talihsizlik” açıklaması yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’dan hesap sorup sormayacağı veya Atakan’ın sorumluluk alıp istifa edip etmeyeceği merak konusu.

Rapora göre derelerin önünün kesildiği, derelere müdahale edilerek akışlarının engellendiği ortaya çıktı.

Basın toplantısında konuşan Başbakan Tufan Erhürman, bu inşaatlar için izinlerin ne zaman ve nasıl verildiğinin tespit edileceğini, mevzuata aykırı izinleri verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

“Ciklos’taki Projede Yasalara Uyulmadı” 

Ayrıca raporda, Ciklos’ta yapılan yol çalışmasında yasanın emrettiği şekilde davranılarak İnşaat Mühendisleri Odası Vize Bürosu’na sunulmuş olmadığı, projenin fenni sorumlusu (Müellif) mühendis/mühendisler, gerekli tüm proje çizimleri, yapısal hesap ve varsayımlar, özel teknik şartname ve keşif bilgilernin proje arşivinde bulunmadığı vurgulandı.

“Mühendislik Prensipleriyle Çalışılmadı, Menfez Boyutlarına Müdahale Edildi “

Raporda,

“Menfez kesitleri incelediğinde, bu riske ilave olarak; her yol genişletme çalışmasında, mühendislik açısından ortaya konamayacak yaklaşımlarla, boyutlara müdahale edildiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde karayolunun; çevre, hidrolik ve hidroloji bileşen ve prensiplerini gerektiğince değerlendirmeden, sadece daha geniş platform yaratılması amacına yönelik her genişletilme, yamaçlardan akışa ve dere yatağına müdahaleye yeni bir adımı teşkil etmekte, ilave olarak inşaat artıklarının ve yağışla taşınacak ağaç, dal ve diğer malzemenin yol kenarlarında, menfez ağzı ve içinde birikmesine uygun ortamlar yaratmaktadır.

İncelen bölgede yağış sırası ve ertesinde menfezlerin başlarında yaşanan birikmelerin; dere yatağına mühendislik prensipleriyle çalışılmadığı yapılan müdahale ile zaten yüz yüze olunan taşkın ve karayolunun suyla kaplanması riskini daha da somut ve doğrudan felaketle yaşanan boyuta taşıdığı anlaşılmaktadır.” denildi.

“Korkuluklarda Eksiklikler Var”

Girne – Lefkoşa karayolunun Ciklos ve diğer kesimlerinde, orta refüjlerin her iki kenarında oto korkuluk teşkilinde eksiklikler, yol kenarları oto korkuluklarında da süreksizlikler gözlendiğini belirten raporda şunlar kaydedildi:

“Oto korkulukların koruyucu olabilmesi için öngörülen yüksekliklerinin bazı kesimlerde sağlanmadığı, yine oto korkuluk başlangıç ve bitirilişlerinde standartlara uyulmayan kesimler olduğu izlenmektedir. Nihayet oto korkulukların sağlam zemine yeterli derinlikte çakıldıklarına yönelik de şüpheler söz konusudur.

 

 

75 Paylaşımlar