Cinsel Taciz Şikayetinde, DAÜ Rektörlüğü Kadın Beyanını Esas Alıyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim veren M.Ö isimli akademisyen, öğrencisine “cinsel saldırı ve cinsel tacizde” bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan sanık aleyhinde 3 gün tutukluluk kararı alındı.

DAÜ Rektörlüğü: Hakkında Şikayet Yapılan Öğretim Üyesi Geçici Olarak Görevden Uzaklaştırılıyor.

Rektörlük tarafından bugün yapılan açıklama ile, DAÜ Senatosu tarafından 2015 yılında kabul edilen Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Politika Belgesi uyarınca konunun ivedi ve aktif değerlendirme, adil ve nesnel değerlendirme, gizlilik ve beyanın esas alınması ilkelerine uygun şekilde ele alındığına dikkat çekilerek, meselenin polise ve yargıya aktarılarak, soruşturmanın devam ettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, bu aşamada ilgili öğrenciye DAÜ-PDRAM başta olmak üzere, gerekli tüm desteğin verildiği ve üniversite olarak öğrencilerinin yanında olacakları vurgulandı. İlgili soruşturmada zanlı konumunda bulunan öğretim elemanının ise soruşturma sonuçlanıncaya değin masumiyet karinesi ilkesi de dikkate alınarak, geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığı ifade edilen açıklamada, soruşturma sonunda konu suçla bağlantısı tespit edilerek teminata bağlanması halinde ise, üniversitenin gerekli yaptırım ve önlemleri alacağı belirtildi.

Bir çok üniversite ile birlikte DAÜ Senatosu da Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Politika Belgesi’nin altına   imza atmış durumda.

DAÜ-SEN’den Gelen Açıklama

Dün yaşanan olay üzerine DAÜ-SEN’den yapılan açıklamanın, bugün Rektörlüğün yaptığı açıklamaya kıyasla daha geri ve çekingen olması dikkat çekti. Bir eğitim sendikasından örgütlü olduğu üniversite tarafından kabul edilen Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Politika Belgesi’nde bile düzenlenmesine rağmen, kadın beyanı ilkesini esas alan ilkesel bir açıklama gelmemesi kamuoyunda eleştirilere neden oldu.

Açıklama şöyle:

Bugün kamuoyuna bir öğrencimizin taciz edilmesi iddiası yansımıştır. Bu iddialar doğruysa kabul edilemez bir durum içerisindeyiz. Bu olay bizi çok derinden üzmüştür. Kadın ve erkek tüm öğrencilerin her açıdan özgürce okuyacakları bir ortam için mücadele ediyoruz. İnsanlık onuru için mücadele ediyoruz.

DAÜ’de okuyan tüm gençler biz akademisyenlere emanettir.

Olayın tarafsızca, zanlının hakları çiğnenmeden kovuşturulup mahkemenin doğru kararı vermesini umuyoruz.

 

140 Paylaşımlar