“Çocuklarınızı Okula Göndermemenizi Rica Ederiz”

Okulların açılmasına saatler kala, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’ndan ailelere çağrı geldi.

Söz konusu çağrıda, “Çocuklarınızı okula göndermemenizi rica ederiz” ifadelerine yer verildi.

KTÖS’ten yapılan yazılı açıklamada, Covid-19 salgını nedeni ile kapanan okulların, sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak tekrardan açılabilmesi için KTÖS ve Eğitim Bakanlığı teknik ekipleri ile yoğun bir çaba ortaya konulduğunu ancak koalisyon hükümetinin bilimden uzak ve sorumsuz kararlar aldığı, bu nedenle vaka sayısında büyük bir patlamanın yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada, ülkeye karantinasız girişlere izin verildiği, sosyal yaşam ve eğlence yerlerinin denetlenmediği, maske takmanın zorunlu hale getirilemediği, çelişkili açıklamalar yapılması nedeniyle vaka sayısının kontrolden çıktığı kaydedildi.

“Yerel Vakaların Daha da Artacağı Endişesindeyiz”

Ülkenin farklı yerleşim yerlerinde vakalar çıkmasının, “Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünü kaybettiğinin işareti olduğu belirtilen açıklamada, “Yerel vakaların daha da artacağı endişesindeyiz” ifadelerine yer verildi.

“Hükümet Sorumluluklarını Yerine Getirene Kadar, Öğretmenler Ek Sorumluluk Almayacaktır”

Vaka sayılarının düşürülüp, Sağlık Bakanlığı’nın kaybettiği kontrol geri kazanılana kadar okullarda öğrenci kabul edilmemesi gerektiğini savunan KTÖS açıklamasında, “süreç yakından izlenerek okulların açılması askıya alınmalıdır. UBP-HP Hükümeti, salgın ile ilgili sorumluluklarını yerine getirmediği sürece, öğretmenlerimiz de ek sorumluluklar almayacaktır” denildi.

“Çocuklarınızın Sağlığı ve Güvenliği İçin Endişeliyiz”

KTÖS’ten ailelere yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

Öğretmenler olarak bizler her zaman olduğu gibi büyük fedakarlıklar ile görevimizin başında olacağımızı hatırlatırız. Yerel vaka sayısının artması, temas takibinin zorlaşması ve okullar gibi tüm kapalı alanların 2. derece risk grubu oluşturması nedeniyle çocuklarınızın sağlığı ve güvenliği için endişeliyiz.

“Çocuklarınızı Okula Göndermemenizi Rica Ederiz”

“Bu anlamda karantinalı girişler konusunda yasal düzenlemenin doğru zemine oturulmasına ve vaka sayısının kontrol altına alınmasına kadar çocuklarımızı bu kaotik durumda güvenli olan evlerinizde tutmanın daha doğru olacağının altını çizer, çocuklarınızı okula göndermemenizi rica ederiz.”

748 Paylaşımlar